Horská služba varuje pred lavínami a silným vetrom

Horská služba varuje pred lavínami a silným vetrom

RedakciaAktuality3.2.2023

Horská záchranná služba upozorňuje návštevníkov horských oblastí, že v Nízkych Tatrách, Veľkej a Malej Fatry pretrváva zvýšené lavínové nebezpečenstvo, 3.stupeň. Vo Vysokých a Západných Tatrách sa vytvorilo veľké lavínové nebezpečenstvo, 4. stupeň

Počas týchto dní pripadlo v týchto oblastiach od 30 do 70 cm. Veľké nebezpečenstvo hrozí najmä na záveterných stranách hrebeňov pod sedlami, skalnými stenami a na mnohých strmých svahoch, kde je uvoľnenie lavín pravdepodobné už pri malom dodatočnom zaťažení. Na týchto miestach sa tvoria nestabilné krehké dosky, vankúše a preveje z vetrom ubitého snehu. Očakáva sa výskyt stredných aj veľkých spontánnych, prevažne prachových lavín.

Počas piatku a soboty sa navyše v polohách od 1400 metrov nad morom očakáva silný vietor, ktorý v nárazoch bude dosahovať rýchlosť 110 až 135 km/h a priemernú rýchlosť 70 až 85 km/h, čo je víchrica. Na hrebeňoch hôr bude vietor v nárazoch dosahovať rýchlosť 135 až 160 km/h a priemernú rýchlosť 90 až 105 km/h, to je silná až mohutná víchrica.

Horská záchrana služba z dôvodu vysokého rizika pádu lavín a silného vetra na horách neodporúča pohyb vo vysokohorskom teréne ani v podhorí.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia