Hovorili sme s laureátkou Ceny pamäti národa M. Šidovou

Hovorili sme s laureátkou Ceny pamäti národa M. Šidovou

Ján SvrčekAktuality24.11.2023

Pri včerajšom odhalení pamätníka obetí komunistického režimu v Liptove pred budovou rektorátu Katolíckej univerzity v Ružomberku veniec k tabuli položila aj čerstvá držiteľka Ceny pamäti národa Mária Šidová, ktorá takisto predstúpila pred mikrofón, aby oslovila prítomných.

Nielen „basa“, vrátane samotky v pražskej väznici v Ruzyni, no i množstvo ďalších útrap musela zniesť za diktatúry komunizmu táto, dnes 87 – ročná Ružomberčanka. Pravidelné výsluchy, vyhrážky, rôzne spôsoby nátlaku, či prepúšťanie zo zamestnaní.

Čo bolo najhoršie,“ zopakovala našu otázku táto obdivuhodná žena, ktorá sa nikdy nepodala. „O tom nerada hovorím, človek by na to najradšej zabudol, hoci to nejde. Moji rodičia, ani nikto z blízkych si nepripúšťal, že niečo také vôbec môže nastať. Dôverovali sme v Pána Boha, že nás ochráni. Ja som bola mladá neskúsená. Ukrývali sme doma pátra Jána Hutyru, kňaza Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, ale ani by ma nenapadlo, že niečo mi môže hroziť. Žila som len školou."

Mala len devätnásť rokov, keď ju v apríli 1958 zatkli vyšetrovatelia. „Roznášala som korešpodenciu od pátra Hutyru rehoľníčkam po celej republike, aj v Čechách, po rôznych ústavoch, lebo kláštory museli opustiť. A to bola tá najväčšia vina, za ktorú ma odsúdili. O samotke sa mi, aj d odstupom toľkých rokov, veľmi ťažko hovorí. To sa nedá ani priblížiť. Najhoršie však bolo, že som nemala žiadne správy o svojich rodičoch. Takisto oni nevedeli, čo je so mnou, či vôbec žijem. Nikto im nedal žiadnu informáciu,“ oprášila trochu krutú minulosť M. Šidová.

Po prepustení z väzenia si M. Šidová, ktorá pochádza Almássyovcov z Liptovskej Štiavnice a bola tiež vo väzenskom pracovnom tábore v Želiezovciach, našla životnú lásku. „S mojim nastávajúcim manželom Leopoldom Šidom, som sa prvý raz stretla v kostole na májovej pobožnosti. Bolo to v roku 1960, keď sa vrátil po amnestii z väzenia. Ja som vtedy pracovala v Dolnom Kubíne.“ Aj toto na seba prezradila ozajstná hrdinka. Milovaný manžel jej však po ťažkej chorobe, keď zažil aj „Jáchymov“ odišiel na druhý svet v roku 2002.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia