Michal Lazár, predtým riaditeľ Základnej školy Zarevúca, pôsobí nielen vo funkcii prvého viceprimátora mesta, ale z tohto titulu do svojej náplne, okrem iných činností, „vyfasoval“ tiež pozíciu štatutára podkošovej Ruže. Práve to bola aj téma nášho rozhovoru.
Pomaly končí ďalšie volebné obdobie, ktoré vo vašom prípade prinieslo aj post konateľa MBK Ružomberok. Išlo o náročnú etapu?
„Vo funkcii konateľa som od leta 2019, čiže tri roky a štyri mesiace. Nebolo vždy jednoduché riešiť problémy klubu, avšak človek sa mohol oprieť o pomoc členov dozornej rady, ktorým som veľmi vďačný za aktívny prístup a ochotu spolupracovať. Hlavne v dosť ťažkých časoch pandémie.“
Kedy ste prežívali chvíle najväčšej radosti?
„Jednoznačne po zavŕšení zlatého extraligového hetriku. Bol to úžasný pocit, že sa takýto úspech podarilo dosiahnuť. Potešili ma tiež veľmi pekné výsledky mládežníckych kategórií. Boli odzrkadlením kvalitnej práce trénerov. V klube máme aj niekoľko mládežníckych reprezentantiek Slovenska.“
Neraz ste sa dostali pod tlak, čo bol najťažší oriešok?
„Problémov bolo neúrekom. Ako som spomínal pomohli mi najmä priatelia z dozornej rady. Najnáročnejšie bolo asi ustáť a presadiť novú filozofiu klubu založenú na angažovaní slovenských hráčok a na dievčatách z vlastnej liahne. Krátkodobo to prinesie ústup z top pozícií v extralige, lenže verím že trojročný projekt zavŕšime úspechom.“
Za chodom klubu sú predovšetkým mesto a akciová spoločnosť Mondi SCP, bez tohto spoločného záprahu sa budúcnosť MBK na profesionálnej úrovni ani nedá predstaviť, čo vy na to?
„Áno, je to tak. Bez pomoci týchto dvoch subjektov by ženský basketbal v Ružomberku nemohol existovať, preto za ich podporu sme veľmi vďační.“
Ako to vyzerá s pomocou „papierní“ pre budúci rok?
„Do konca súťažného ročníka 2022/23 je uzatvorená zmluva s Eco-Investmentom. O podpore a spolupráci pre ďalšiu sezónu budeme rokovať v najbližšej dobe.“
S trénerom Jurajom Sujom bol ešte v máji podpísaný trojročný kontrakt. Ide o horizont, kedy by sa družstvo žien, v zmysle novej koncepcie, mohlo vrátiť aj na predchádzajúce pozície?
„To je cieľom nášho plánu. Tréner má dostatočný priestor, aby pretavil svoje skúsenosti a odborné spôsobilosti na úspešné zavŕšenie trojročného cyklu, ktorý už rozbehol.“
Pracuje sa v tejto dobe personálne už na sezóne 2023/2024?
„Áno, robíme na to. Niektoré zaujímavé mená už máme podpísané.“
Akým smerom by sa mala posunúť mládež?
„Zvlášť si želám, aby sa počty hráčok v našej základni vrátili na úroveň spred pandémie. Viaceré dievčatá počas korony skončili s basketbalom. Bol by som rád, ak by sa nám čo najskôr podarilo obsadiť v súťažiach všetky mládežnícke kategórie.“
O Ružomberku sa často hovorí ako o meste športu, platí to?
„Naše mesto sa v ostatných rokoch v oblasti športu posunulo výrazne dopredu. Profesionálny šport reprezentujú predovšetkým futbal a basketbal. Veľmi aktívny je tiež hokejový a volejbalový klub. Takisto stolný tenis, s mužmi i ženami v extralige, je v Ružomberku hlboko zakorenený. Množstvo podujatí v rámci Ružomberskej bežeckej ligy láka masy ľudí vrátane detí. Tradičné sú už cyklistické Ružomberské schody. Oblasť Málina Brda poskytuje veľmi dobré podmienky pre horskú cyklistiku. Aj vďaka podpore mesta mohli úspešne napredovať rôzne projekty. Myslím si, že si zaslúžime pomenovanie mesto športu.“
Aké pocity máte z najpopulárnejšieho športu, futbalu?
„Od detstva som veľký fanúšik ružomberského futbalu. Teším sa ako klub napreduje v jednotlivých oblastiach. Páči sa mi jeho súčasná filozofia. V Fortuna lige sme jedným z mála klubov, ktorý reálne robí niečo aj pre slovenský futbal. Je to správna a nasledovania hodná cesta. Veď pozrime sa do minulosti, keď v československej lige hrali iba slovenskí a českí futbalisti. Boli to zlaté časy nášho futbalu, a to nielen vďaka zisku titulu majstrov Európy v roku 1976 v Belehrade.“
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia