Hovorili sme s rektorom Katolíckej univerzity J. Demkom

Hovorili sme s rektorom Katolíckej univerzity J. Demkom

Ján SvrčekAktuality3.1.2024

Smelo možno povedať, že aj Katolícka univerzita v Ružomberku je výdobytok Nežnej revolúcie a následných demokratických zmien v našej spoločnosti. Od 27. augusta 2018 na jej čelo stojí rektor Jaroslav Demko, ktorého 22. augusta 2022 opätovne do tejto funkcie vymenovala, po zvolení akademickým senátom, prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Na prahu nového roka sme doc. Ing. Jaroslava Demka, CSc. požiadali o rozhovor

Aký bol rok 2023 na Katolíckej univerzite, priniesol aj nejaké zásadné medzníky, alebo zmeny?

"Starý rok je už za nami a ako to v živote býva, priniesol svetlejšie, ale aj tmavšie chvíle. Slovami svojho bývalého kolegu rektora z inej vysokej školy, by som povedal, že išlo o vzlety i pády, výšiny a nížiny. Avšak aj to k životu patrí. Za najsmutnejší okamih, ktorý som aj ťažko osobne znášal, bol 1. novembra bezprecedentný násilný útok vo vlaku na našu študentku. Stále na ňu myslíme a ona sama je obdivuhodným príkladom, ako dokáže zvládať zdravotné ťažkosti a obmedzenia, ktoré jej následky tohto spáchaného trestného činu priniesli. A ona dokázala odpustiť. Na našu odvážnu a jemnú študentku som veľmi hrdý. A čo sa nám vlani podarilo? Je toho viac než dosť. Stali sme sa zakladateľmi siete univerzít Troch morí aj členom Slovenskej asociácie pre kvalitu vysokého školstva. Usporiadali sme úspešnú Detskú univerzitu, množstvo koncertov, výstav, literárnych podujatí, odborných konferencií, vrátane významného medzinárodného podujatia s hosťami z celého sveta. Naša škola veľmi intenzívne spolupracujeme s Úradom komisára pre deti, Slovenskou rektorskou konferenciou, Radou vysokých škôl, konzorciom U10+. To sú však len niektoré veci."

Čo ešte by ste k roku, s ktorým sme sa pred pár dňami rozlúčili, dodali?

"Katolícka univerzita je inšpiratívny a dôležitý vzdelávací, kultúrny a spoločenský aktér, ktorý svojou činnosťou a významom ďaleko presahuje hranice mesta Ružomberok. Len ako jeden príklad uvediem, že naši umelci sa zúčastnili svetovej premiéry oratória Daniel priamo v Jeruzaleme za sprievodu symfonického orchestra na jar 2023."

Aké najbližšie úlohy stoja pred univerzitou?

"Z vlaňajška nám ostávajú viaceré výzvy. Treba dokončiť akreditačný proces, kde máme za sebou posudzovanie na mieste s perspektívou, že sme boli úspešní a po vytvorení vnútorného systému kvality, ktorý bol aj ocenený, musíme dennodenne pracovať na jeho implementácii. Takisto naše úsilie smeruje na etablovanie nových študijných programov."

Aké celkové očakávania spájate s rokom 2024?

"Môj 6 - ročný vnuk nosí tričko s nápisom Good Days Ahead. Som presvedčený, že aj v tomto roku sú pred nami dobré dni. Vedie ma k tomu aj jedno štatistické zisťovanie nezávislej výskumnej organizácie, Inštitútu DEKK. Podľa týchto čísel, takmer dve tretiny Slovákov, dôveruje vedeckým inštitúciám, presne je to 64,6 percent a univerzitám - 62,6 percent. Dokonca ide o najdôveryhodnejšie inštitúcie v spoločnosti, ktoré predbehli aj miestnu samosprávu, či firmy, médiá, mimovládky a politické strany. Cítime túto dôveru priamo od našich študentov. Veď až 84 percent z nich by odporučilo svoj študijný program svojím známym. Potvrdzuje to fakt, že Katolícka univerzita v Ružomberku ponúka kvalitné vzdelanie a pestrý študentský život v srdci Slovenska. Svojím poslaním, formovať nielen mysle, ale aj srdcia mladých, je unikátna. Všetkých srdečne pozývam pridať sa k nám a vykročiť na cestu ľudského a odborného dozrievania."

A ešte vaše novoročné posolstvo?

"Aj ja ako rektor Katolíckej univerzity žijem v Ružomberku. Preto si musím želať skutočný rozvoj nášho mesta, aby bolo atraktívne pre tisícky študentov, ktorí prichádzajú práve sem. Úspešné mestá doma i v zahraničí sú mestá univerzitné, akademické, teda tie, v ktorých sídlia najvyššie vzdelávacie inštitúcie, univerzity. Nenechajme si vziať túto výsadu. No nezaobíde sa to bez väčšej angažovanosti predstaviteľov ´radnice´ i kraja, ale i bez pomoci vás - občanov a obyvateľov, ktorí tiež žijete v Ružomberku. Už teraz ďakujeme za vašu podporu, modlitby, finančnú pomoc, dve percentá z dane, dobré slovo, úsmev. Všetko pomôže. Máme ešte veľa plánov a ideme dopredu. Čo si môžeme teda spoločne priať do nového roka 2024? Milí priatelia, želám vám veľa zdravia, pokoj v srdci, jasnosť mysle, veľa Božích milostí a aby sme sa spolu stretli najneskôr o rok zas."

Foto: autor, KU

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia