Hovorili sme s riaditeľom Liptovského múzea M. Hromadom

Hovorili sme s riaditeľom Liptovského múzea M. Hromadom

Ján SvrčekAktuality7.8.2024

Od začiatku tohto roka Liptovské múzeum vedie Martin Hromada, keď uspel vo výberovom konaní a následne ho, po jeho schválení poslancami Žilinského samosprávneho kraja, do funkcie riaditeľa vymenovala županka Erika Jurinová.

Predtým, ako som prevzal novú funkciu, mal som nejaký prehľad o tejto inštitúcii, keďže v pozícii riaditeľa odboru kultúry na ´kraji´, v mojej náplni boli aj múzeá. Avšak, človek potreboval vniknúť do dennej operatívy a predovšetkým spoznať zamestnancov po profesnej i ľudskej stránke, ktorých je okolo päťdesiat. Pretože múzeum, to nie sú len budovy, či zbierková predmety,“ obzrel sa najprv trochu späť M. Hromada.

Šéf Liptovského múzea, ktorý je aj poslancom ružomberského mestského zastupiteľstva, sa stručne dotkol aj niektorých už zrealizovaných krokov, či opatrení. „Urobili sme nejaké zmeny v štatúte vedeckej rady. Počet jej členov sa znížil na polovicu, pričom ide o ľudí z tohto regiónu, aby tento orgán bol dostatočne funkčný a zároveň aj operatívny. Ďalej bol naštartovaný proces revízie depozitárov a budovania nového ´depozitu´ v Liptovskom Mikuláši. Určité zmeny nastali tiež v organizačnej štruktúre. Od 1. júla vzniklo oddelenie programov, marketingu a pre prácu s verejnosťou. Následne došlo i k niektorým personálnym zmenám. Momentálne nám beží sezóna a po nej si veci vyhodnotíme, aby budúci rok bola viac plánovane nastavený.“

Následne sme s M. Hromadom prešli k aktuálnym výzvam, ktorých je naozaj celá noša. Začali sme sídelnou budovou na okraji Hýrošovho parku v Ružomberku. „Tých projektov je naozaj veľa,“ zdôraznil riaditeľ. „V Ružomberku nás čaká obnova strechy vlastnej budovy, tiež rekonštrukcia vnútorných priestorov a do tretice je tu projekt novej expozície prírody. Ešte máme pripravenú aj štúdiu úpravy zelene pred múzeom, skôr v parkovom štýle. Tento objekt je významným mestotvorným prvkom, takže chceme, aby aj okolie vyzeralo k svetu.“

Samostatnou kapitolou v smelých plánoch je hrad Likava. „Tu sa začalo s pamiatkovým výskumom, ktorý je akýmsi predvojom na to, aby sa mohla rozbehnúť rekonštrukcia hradu, ktorá sa momentálne nachádza v procese verejného obstarávania. Už bolo odovzdané stavenisko firme, ktorá zrealizuje elektrickú prípojku na hrad, čo je nevyhnutné pre všetky práce. Čo sa týka Likavy, pôjde o takú investíciu, aká za posledné desaťročia nemá v našom múzeu obdobu. Hrad bude pekný na pohľad, no takisto je zámer ho tiež dramaturgicky nastaviť. Slúžiť bude nielen pre historické podujatia, ale pôjde o oveľa širší záber. Napríklad pre premietanie filmov, divadielka, koncerty a podobne.“

Pozitívnymi zmenami má prejsť tiež skanzen v Pribyline. „V Múzeu Liptovskej dediny je naplánovaná rekonštrukcia strechy, keď dôjde k výmene šindlov, čo by sa malo stihnúť v budúcom roku. Chceme sa tu tiež pustiť do obnovy budov, ktoré roky sú v rovnakom stave, no existujú i ďalšie veci, čo treba dať na poriadok. V strede našich záujmov je ďalší rozvoj tamojšej Považskej lesnej železnice,“ pokračoval šéf Liptovského múzea.

Na záver si Martin Hromada nechal Kostol všetkých svätých v Ludrovej. „Jeho potenciál je síce oveľa väčší, no momentálne je nevyhnuté riešiť nešťastné miestne parkovanie. Je to nebezpečné, nič tam ani nevidno. Chceme, aby cesta nešla oblúkom, ale pred, alebo poza kostolík. Išlo by o 150 m úsek. Už náš zámer sme poslali aj na Žilinský samosprávny kraj.“

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia