Hovorili sme so starostkou Liptovských Revúc J. Šimovou

Hovorili sme so starostkou Liptovských Revúc J. Šimovou

Ján SvrčekAktuality18.4.2024

Ako 36 - ročná sa v roku 2014 o post starostky v Liptovských Revúcach, po mužských richtároch, rozhodla uchádzať Jana Šimová. V súčasnosti už vo svojej obci, ktorá k 31. decembru 2023 mala 1463 obyvateľov, ťahá tretie funkčné obdobie.

Aké pohnútky vás viedli vydať sa túto nie ľahkú, no veľmi zodpovednú misiu? - spýtali sme sa na úvod ambicióznej a cieľavedomej "prvej dámy" Liptovských Revúc.

"Bola to výzva. Priniesť oživenie a nový vietor do našej obce. Spraviť nové opatrenia, ísť zabojovať o eurofondy, čo predtým neexistovalo. Okolité dediny posúval progres, tak prečo by Liptovské Revúce, kde bývam, žijem, mali stagnovať. Pre mňa bolo dôležité, aby nastala zmena a pohli sme sa správnym smerom."

Uvedomujete si, že pomaly to bude už jedna dekáda starostovania?

"Netajím, strašne rýchlo to ubehlo. Jednotlivé dni letia s obrovskou rýchlosťou. Stále je kopec roboty. Tu nemožno hovoriť o 8 - hodinovej pracovnej šichte. Naopak, ide o nejakých šestnásť hodín denne venovaných obci. Samozrejme, k tomu plus soboty a nedele. Človek zaspáva a vstáva s tým, čo treba na druhý deň riešiť, čo ho čaká. Aj v noci sa budí kvôli svojej robote. Proste, je to hektický život."

S vašim pôsobením na tomto poste sú zvlášť spojené rekonštrukcie a modernizácie obecných budov. Čo všetko máte za sebou?

"Zrekonštruovala sa budova kultúrneho domu i s obecným úradom. Z bývalej materskej školy, ktorej objekt bol už poriadne schátraný, je dnes dom s desiatimi bytmi. Urobila sa rekonštrukcia verejného osvetlenia v celej obci. Tieto akcie boli svojim spôsobom pilotné. Ďalej sa opravila budova bývalého obecného domu, v ktorom sídli pošta. Zároveň v nej má základňu Telovýchovná jednota Tatran. Tu došlo k obnove šatní a sociálnych zariadení. Zrekonštruovali sme hasičské zbrojnice vo Vyšných a v Nižných Revúcach. Poslednou veľkou akciou, a stále živou, je areál základnej školy. Obnova hlavnej budovy, telocvične, tiež modernizácia jedálne, aj so znížením energetickej náročnosti. Takisto chceme ísť do vylepšenia materiálno - technického vybavenia kuchyne. Keď sa obzriem späť, nemožno nespomenúť zrealizovanú rekonštrukciu budovy zberného dvora."

Nie je tajomstvom, že s vami prišiel do dediny začiatok novej kultúrno - spoločenskej tradície, a to plesov, o čom v minulosti Liptovské Revúce ani nechyrovali, čo vy na to?

"Bolo to v januári 2016, keď sme usporiadali 1. reprezentačný ples. Takmer každý ma od tejto myšlienky odhováral, že je to nereálne, že na tom len prerobíme. No išla som do toho, s cieľom združiť tamojšiu komunitu, umožniť ľuďom, aby sa vedeli aj zabaviť. Aby aspoň raz do roka dámy boli za dámy, krásne oblečené, vymaľované, aby si ten jeden deň užili s naozajstnou noblesou. A vyšlo to nad očakávanie. Ukázalo sa, že naši ľudia bažili po zábave. Taký bol záujem, že sme prekročili dokonca kapacitu ´kulturáku´. No zároveň si človek uvedomil, že keď sa pôjde iba týmto smerom, neuspokojíme všetkých. A tak vznikol turistický ples, či krojovaný ples. Teraz máme dva, reprezentačný a poľovnícky. Nebránime jednotlivým zložkám v obci, aby zorganizovali svoj vlastný ples, a tak občanom ponúkli alternatívy."

Čo ešte máte v pláne stihnúť to konca aktuálneho funkčného obdobia?

"Tento rok finišujeme na kompostárni, takže nás čaká jej kolaudácia. Robíme opatrenia, týkajúce sa zlepšenia vývozu separovaného odpadu. Pôjde žiadosť na zníženie energetickej náročnosti pomocou fotovoltaických panelov v objekte základnej školy. Už som spomenula naše zámery s jedálňou. Chceli by sme aj zvýšiť kapacitu materskej školy, zrealizovaním nadstavby a prístavby. To sú také priority. Nuž a ideálne by bolo, ak by nám prešla dlho očakávaná kanalizácia. Veď sme jedným z prispievateľov vodných zdrojov do celého Ružomberka. Radi by sme postavili ešte jeden bytový dom. Tých plánov je veľmi veľa, všetko závisí od získaných externých zdrojov. "

Ešte otázka na záver. Stali ste sa laureátkou súťaže Vidiecka žena roka 2018, ako ste toto ocenenie vnímali?

"Tento formát organizuje Vidiecky parlament, pričom vypísané sú štyri kategórie. Ja som vyhrala v kategórii Politička roka. Bolo to veľké, no samozrejme, milé prekvapenie. Vtedy po vyše troch rokoch na čele obce, to bolo pekné ocenenie mojej práce. Veľmi si to vážim."

Foto: archív J. Š.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia