Hovorili sme so starostom Komjatnej O. Brtkom

Hovorili sme so starostom Komjatnej O. Brtkom

Ján SvrčekAktuality27.4.2024

V rodine „richtárov“ patrí k jej bardom. Od roku 2002 Otto Brtko zastáva post starostu v Komjatnej, čiže ťahá už šieste funkčné obdobie.

Keď, po ôsmich rokoch skončil predchádzajúci starosta Štefan Gallo, ktorý odišiel do dôchodku, chlapi v Studničnej, kde bývam, ma začali nahovárať, nech to sprobujem, aby aj naša časť obce mala svojho kandidáta. Nuž, keď inak nedali, prikývol som. Všetko sa to napokon udialo na poslednú chvíľu. Do volebného boja som išiel ako nezávislý kandidát, tak to bolo aj v ďalších obdobiach. Takže najprv bolo treba vyzbierať sto podpisov,“ objasnil svoj nástup do regionálnej politiky O. Brtko.

Ako sám priznáva, dnes už skúsený a starý harcovník v tejto brandži, na začiatku to bol krok do neznáma. „Mesiac som sa len pozeral, kde som a do čoho sa idem pustiť. Lenže veľmi rýchlo mi bolo jasné, že hlavnou prioritou je u nás voda. Človek zostal zaskočený, keď zistil, aký je aktuálny stav. Nemali sme žiadny väčší vodovod, len také skupinové po uliciach. Rezervárov som narátal 24, ale ani jeden poriadny. Najprv sa nám podarilo postaviť tri veľké, prvý sto ´kubíkový´, druhý s polovičnou kapacitou a tretí s tridsať ´kubíkmi´. Potom ešte pribudol skupinový šestnásť ´kubíkový´. Zároveň sa ťahalo vlastné potrubie, keďže nepatríme pod žiadnu vodárenskú spoločnosť. Celkove išlo zhruba o dĺžku 4,5 km. Samozrejme, plus prípojky k ľuďom. Tiež sa musel riešiť záchyt prameňa na Studničnej. Viac – menej s vodou sme sa už úspešne popasovali. Akurát ešte treba dotiahnuť dve ulice, pričom na prvú pripravujeme projektovú dokumentáciu.“ vysvetľoval 62 – ročný „richtár“.

Pri pohľade späť O. Brtko spomenul aj ďalšie miľníky zo svojej misie starostu „Ešte s bývalými poslancami sme rekonštruovali základnú školu, obnovou tiež prešiel kultúrny dom a obecný úrad, postavila sa nová materská škola a vybudovalo námestie. Vyrástli detské ihriská a parčíky. Samozrejme, je za nami tiež kopec ďalších vecí, či drobností. Teší ma, že v obci máme šikovných chlapov, o čom svedčia aj obnovené a upravené domy. Takisto svojpomocne, so zamestnancami úradu, dokážeme kde – čo spraviť.“

V dedine pribudol aj druhý kostol na Studničnej. „V prvom rade je za tým pán farár Peter Túry. Naozaj veľmi snaživý kňaz, ktorý sa tejto výzvy chytil,“ podotkol O. Brtko.

Komjatná sa do povedomia verejnosti dostala napríklad aj svojimi Bravčovými hodmi. „Tuším, že už osemkrát sme túto akciu pripravili. Hneď na začiatku tento môj nápad sa stretol s priaznivou odozvou. Pravidelne pripravujeme Deň starších ľudí, spoločenskú akciu pri príležitosti Dňa matiek. Uvítanie do života našich najmenších občiankov organizujeme už 22 rokov,“ prešiel k ďalšej téme miestny starosta.

Obísť nemožno ani návrat Komjatnej, po piatich rokoch, na futbalovú mapu. Takže, po výluke, znovu ožil aj tamojší športový stánok. „Je to v prvom rade zásluha bratov Tadeáša, Samuela a Dávida Lackovcov a ich kamarátov. Už máme aj žiacke družstvo, ktoré trénuje Samo Lacko, čo je len pozitívom do budúcna,“ pripomenul O. Brtko.

Čo ešte treba stihnúť do aktuálneho volebného obdobia, znela na záver naša otázka na prvého muža obce. „Myslím si, že skoro všetko, v čom bolo treba dedinu posunúť a vylepšiť máme za sebou. Samozrejme, vždy je na čom robiť. Napríklad teraz sme zvnútra zrekonštruovali kultúrny dom. Ďalšia tvrdá práca nás čaká pri vysporiadaní a rekonštrukcii miestnych komunikácií. Všetko, čo sa zrealizovalo, treba udržiavať. Je to veľmi dôležité,“ pripojil Otto Brtko.

Fotogaléria

Foto: archív O. Brtko

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia