Hovorili sme so starostom Martinčeka J. Bobekom

Hovorili sme so starostom Martinčeka J. Bobekom

Ján SvrčekAktuality16.5.2024

Predvlani v jeseni začal ukrajovať zo svojho tretieho funkčného obdobia, čo šéfuje svojej obci. V roku 2014 sa Juraj Bobek rozhodol ísť do boja o post starostu Martinčeka, z ktorého aj vyšiel so štítom.

Veľa ľudí, predovšetkým mladých, odchádzalo z našej dediny. To bola pre mňa taká výzva, niečo s tým spraviť. Naštartovať aj nejaký náš rozvoj,“ oprášil si trochu spomienky na svoj vážny krok do komunálnej politiky dnes 59 – ročný J. Bobek.

Minulý rok sa Martinček dosť do povedomia dostal s vybudovaním vlastného športovo – oddychového areálu. „Išlo o obecnú parcelu v časti Piesočná, v krásnom, horskom prostredí. Pre našich ľudí tak vznikol priestor pre rozvoj voľnočasových aktivít. Tento krok sa stretol s veľmi pozitívnym ohlasom,“ priblížil zrealizovaný projekt, aj vďaka finančným zdrojom z Európskej únie, miestny „richtár“ a zároveň pripojil: „Hneď v blízkosti je obecná nájomná bytovka, kde žijú prevažne mladé rodiny. Tento objekt, s dvadsiatimi dvomi bytovými jednotkami, bol skolaudova v roku 2014, za éry môjho predchodcu Mariána Lauka.“

Pre malé obce, ku ktorým sa radí aj Martinček so 453 obyvateľmi, je každá investícia veľmi náročná. „Veru, nie je jednoduché v podmienkach takejto dediny sa pustiť do akéhokoľvek akcie. Zvlášť v súčasnej dobe, keď sme výrazne pocítili dopady energetickej krízy na vlastnej materskej škole, ktorá je vykurovaná akumulačnými pecami. Ide doslova o boj o prežite,“ zdôraznil J. Bobek.

Zvedaví sme tiež boli, aká je realita, týkajúca sa súčasných plánov, či výziev. „Snažíme sa získať potrebné financie i cez eurofondy. Sú podané nejaké žiadosti, azda dačo vyjde. Chceme zrekonštruovať škôlku, vyriešiť jej energetické dopady, tiež máme v pláne zateplenie kultúrneho domu. Stále v centre našej pozornosti je okolie obce, vrátane ciest. Treba dodať, že vybudovali sa miestne komunikácie. Keďže prácami na výstavbe diaľnice došlo k preseknutiu nášho ´chotára´ pod Chočom, nový most ponad cestu zase spojil takto rozdelený kataster. Obec má naštartovanú individuálnu bytovú výstavbu v časti Zdlžiny. Už aj pribudli nové domy. Zatiaľ sme na čísle pätnásť a päť už bolo skolaudovaných. Na konci by všetkých malo byť štyridsať. Táto výstavba si zároveň vyžaduje aj potiahnutie novej miestnej komunikácie, tiež rozšírenie verejného osvetlenia a v neposlednom rade aj obecného rozhlasu. Proste bojujeme, aby občania vo svojej obci nachádzali príjemné a pokojné prostredie,“ vysvetľoval nám prvý muž Martinčeka.

Na záver, pri otázke, s čím sa ešte môže tento zaujímavý kút dolného Liptova pochváliť, Juraj Bobek dodal: „Určite je to kostol sv. Martina, ktorý patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky Liptova. Sväté omše sa tu slúžia nielen v nedeľu a vo sviatky, ale pravidelne aj v týždni.“

Foto: archív JB

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia