Hrad Likava pred historickým miľníkom

Hrad Likava pred historickým miľníkom

Ján SvrčekAktuality16.9.2024

Áno, už len do konca októbra je možnosť navštíviť hrad Likava,“ pritakal nám Martin Hromada, riaditeľ Liptovského múzea, ktorého expozičný objekt, s prvou zmienkou z roku 1341, čaká veľká rekonštrukcia.

Hrad Likava už dlho nachádzal v havarijnom stave. Jeho väčšia časť nebola ani sprístupnená verejnosti. Návštevníci mohli prísť iba tam, kde to bolo bezpečné. Zvyšok bol už roky zatarasený,“ vysvetľoval M. Hromada.

To, čo bolo ešte nie tak dávno snom, či túžbou, začína naberať vytúženú realitu. „Už sa začal kompletný pamiatkový výskum. Ten by nám mal odkryť súčasný stav, prezradiť, čo sa na hrade nachádza, alebo nenachádza. Čiže spoznáme realitu. Len mimochodom, táto vzácna pamiatka takmer zo dňa na deň chradla a rozpadávala sa. Verím, že takto hrad zachránime a zakonzervujeme,“ dozvedeli sme sa ďalej.

Okrem pamiatkárov, nad Likavku merajú cestu aj elektrikári. „V týchto dňoch prebiehajú práce s dotiahnutím nízkonapäťovej prípojky. Elektrický prúd tu doteraz chýbal,“ podotkol direktor Liptovského múzea a prešiel ďalej: „Čo sa týka kompletnej rekonštrukcie, tento týždeň by sa mali otvárať obálky v rámci verejného obstarávania. Uvidíme, kto všetko sa prihlásil. Nie je vylúčené, že ak bude teplá jeseň, práce sa rozbehnú ešte v tomto roku. V prípade, že by to nevyšlo, hneď na jar. Podľa výzvy, termín je šibeničný, všetko treba stihnúť do dvoch rokov.“

Zvedaví sme boli, ako hrad, po veľkej „prerábke“ bude zvonku vidieť bežný človek. „Súčasný dizajn sa v podstate nezmení. Samozrejme, k menším úpravám, ktoré si vyžiadal zub času, dôjde. Čaká nás však iluminácia objektu, čiže nasvietenie. Inak to bude s interiérom. Obohatíme ich o nové prvky. Chceme tu pravidelne organizovať rôzne akcie, hlavne kultúrne podujatia,“ kde – čo naznačil M. Hromada.

Celková hodnota diela je takmer štyri milióny eur. „Samotná stavba si vypýta 3,5 mil. eur. Zvyšné prostriedky budú použité na smart technológie, inštalovanie kamerového systému, marketingové aktivity a vytvorenie podmienok, aby hrad aj kultúrne a spoločensky žil,“ doložil Martin Hromada.

Rrozsiahly projekt sa môže zrealizovať hlavne vďaka prostriedkom z Európskej únie a zo Žilinského samosprávneho kraja.

Foto: autor, Liptovské múzeum

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia