V obci obklopenej liptovskou kotlinou žije momentálne takmer tisícsto obyvateľov. Ich skladba je podľa starostu vyrovnaná od najmladších, až po vekovo najstarších obyvateľov. Na „Gombáši“ šéfuje už tretie volebné obdobie Stanislav Nechaj.
Stará časť obce je situovaná popri hlavnej ceste, kde sú podľa prvého muža obce hlavné nedostatky z minulosti - spoločné dvory a nevysporiadané domy. Mladšia časť obce vo vnútri doliny, disponuje modernejšími stavbami, peknou prírodou a voľnými pozemkami na bývanie.
„Hoci máme voľné plochy na bývanie, je ich veľmi málo. Prevažná časť z nich je znehodnotených tým, že cez dedinu vedú rozvody elektrickej energie,“ vysvetlil počas návštevy našej redakcie, Stanislav Nechaj.
Počas rozhovoru prezradil, že pôvodný názov obce Gombáš bol v roku 1948 zmenený na Hubová. „O tom, ako vzniklo pomenovanie obce sa nezachovali žiadne podklady. Prvý kronikár našej obce Ján Okáľ pripomína, že názov obce Gombáš má slovanský koreň. Koreň slova gomba – huba je slovenský, prípona -áš je maďarská,“ vysvetľuje. Hoci zo samotného názvu vyplýva, že v dedine nájdete huby na každom kroku, opak je pravdou. „Skladba lesa sa zmenila a oproti minulým rokom je ich pomenej,“ odpovedá na otázku, či má hríb v erbe priamy súvis s hubárčením.
Obec žije predovšetkým z podielových daní a okrem využívania euro-výziev nemá na chod žiadne iné finančné zdroje.
V minulom roku sa podarilo v Hubovej zatepliť základnú školu a vybudovať nové kúrenie. „Ja ako elektrotechnik, využívam svoje poznatky hlavne pri technickom vybavení obce. Podarilo sa nám vyriešiť kotolňu na základnej škole, kde sme mali havarijný stav. Hrozili tam výpadky, ktoré by ohrozili jej prevádzku,“ opísal situáciu starosta Nechaj a doplnil, že v minulom roku sa podarilo obci získať na spomínanú investičnú akciu finančné zdroje za takmer 160-tisíc eur.
„Máme špičkové rakúske kotle na štiepku. Tento spôsob kúrenia sme zaviedli aj do kultúrneho a obecného úradu,“ prezradil čerstvé novinky z obce.
V najbližšom období chcú v Hubovej pokračovať v dokončovacích prácach so zatepľovaním školy. „Areál telovýchovnej jednoty Hubová nám už pomaly chátra a určite by tam bola nutná oprava strechy. Taktiež by bolo potrebné predĺženie osvetlenia, elektrickej siete a oprava cestných komunikácií by mala dostať zelenú,“ predostrel vízie starosta.
Náučný chodník, ktorý je výsledkom práce členov miestneho turistického klubu Tramp Hubová hlavne Petra Ižu, otvorili v máji 2017. Jedenásť kilometrový úsek vhodný aj pre rodiny s deťmi sa dá prejsť za zhruba štyri hodiny.
„Jeho súčasťou je dvanásť tabúľ, ktoré návštevníkov sprevádzajú históriou obce, pltníctvom, poučujú informáciami o faune a flóre okolia a salašníctvom,“ pozýva starosta.
Trasa začína na vlakovej zastávke v Švošove, smeruje ponad Váh až do Hubovej. Turistov prevedie cez dedinu, Kútnu dolinu až do sedla pod Kútnym vrchom. Pokračuje po kopcoch obklopujúcich Hubovú a do obce sa vracia pri známych sypárňach.
„Trasa je zaujímavá v každom ročnom období, stojí za to ju rozhodne vyskúšať,“ prezradil našim čitateľom tip na výlet starosta.
Nechaj sa v rozhovore posťažoval, že v obci robia miestnym šarapatu medvede. Chovatelia oviec mali problém najskôr s vlkmi. Teraz ich navštevuje medveď, ktorý roztrhal niekoľko oviec.
„S medveďmi máme v obci veľký problém. V dnešnej dobe je ich podľa odhadov dve až tri tisíc a toto číslo stále rastie,“ povedal starosta a doplnil, že kedysi bola populácia medveďov oveľa nižšia.
Sám Stanislav Nechaj sa podelil o pár adrenalínových príhod zo stretnutia s touto šelmou. „Pred dvomi rokmi som mal takú skúsenosť, že medveď najskôr zabil dve ovce za našim domom. Rozbil nám zajačínec, úle, pochutnal si na jablkách a na záver návštevy sa vykúpal v jazierku,“ posťažoval sa prvý muž Hubovej a zároveň tým vyzval kompetentných, aby tieto veci brali vážne.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia