Hudobný skvost od OZ Ružomberčan, Nadácie Supra a Eco-Investmentu

Hudobný skvost od OZ Ružomberčan, Nadácie Supra a Eco-Investmentu

Ján SvrčekAktuality13.12.2023

Dva Vianočné koncerty pražského rodáka Janeka Ledeckého, dvakrát plná sála a na záver vždy standing ovation. Populárny spevák, gitarista a tiež skladateľ a jeho band včera (12. decembra) priniesli do Veľkej dvorany Kultúrneho domu Andreja Hlinku v Ružomberku úžasnú pohodu a prítomných priamo vtiahli do svojho vystúpenia.

Pozval ma môj dobrý kamarát Milan Fiľo, s ktorým už pekných pár rokov spolupracujem v pražskom divadle Hybernia,“ povedal nám známy hudobník, ktorý do centra dolného Liptova so svojim sviatočným posolstvom zavítal zase po šiestich rokoch. „Je to už moje 26. vianočné turné, keď celá séria odštartovala 27. novembra a zavŕšime ju, s dvomi prestávkami, 22. decembra v Prahe. V tomto období úplne meníme náš repertoár. Naviac máme tu aj M. Nostitz Quartet. Prvá polovica programu je venovaná najväčším hitom a v druhej šliapeme do tých vianočných.“

Upútal nás aj netradičný dizajn scény, s rozsvieteným názvom Bar Svět. „To bola naša podmienka pripraviť na javisku takúto hospodu,“ objasňoval Janek Ledecký. „Ja som začínal s gitarou pri veciach od Beatles, Delona, či bluesovkách práve v hospode. A keďže v prvej časti vychádzame z nášho akustického unplugged programu a aby to bolo autentické, takáto požiadavka na agentúru bola nevyhnutná. V druhej polovici koncertu už hospoda dostáva vianočnú výzdobu".

Vianočný darček „Kultúre“ Ružomberčanom i ľuďom z najbližšieho okolia pripravili Občianske združenie Ružomberčan a Nadácia Supra, s podporou spoločnosti Eco-Investment. Pred večerným koncertom, ktorý mal aj benefičný charakter, moderátora Eva Holdošová zvlášť v hľadisku privítala domáceho primátora Ľubomíra Kubáňa, majiteľa holdingu Eco-Investment Milana Fiľa a čelných predstaviteľov akciovej spoločnosti Mondi SCP, jej prezidenta Matjaža Gorjupa a predsedu predstavenstva Miloslava Čurillu. Ešte predtým ako zazneli prvé hudobné tóny, Milan Fiľo spolu s Marjažom Gorjupom a Ľubomírom Kubáňom odovzdali trom materským školám – Hrabovská cesta, Riadok a Bernolákova - "Ježiška", a to šeky v hodnote po 2 tisíc eur.

Potom už „zelenú” dostala muzika. Večer odpálila skladba Práve teď. Keď zaznela Pěkná, pěkná, pěkná, už sa pridalo aj publikum. Ráz „hospůdky" dotvárala donáška čapovaného piva medzi divákov. „Na každom koncerte musíme vytočiť svoj sud,” zahlásil Janek Ledecký. Pri vianočnej téme český umelec prezradil, že raz im doma vzplanul stromček, pričom odniesli si to aj darčeky pre svokru. „Bol za tým môj ´tchán´, bývalý vynikajúci hokejista." Len mimochodom otcom manželky českého hudobníka Zuzany Ledeckej je niekdajší československý reprezentačný útočník Jan Klepáč.

V prvom rade sa chcem všetkým poďakovať," rozhovoril sa očividne spokojný hlavný "hostiteľ" Milan Fiľo. „K nášmu projektu sme sa vrátili po určitej pauze. Naposledy do Ružomberka prišiel môj dobrý kamarát a priateľ Karel Gott. Dodnes si veľmi živo pamätám na vystúpenie maestra v Koniarni. Teraz tu bol zase ďalší kamarát a priateľ Janek Ledecký. Koncert sme pripravili ako poďakovanie zamestnancom našich papierní, ale i všetkým Ružomberčanom. V tejto tradícii chceme aj pokračovať."

Foto: Rudolf Maškurica

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia