Hviezdy hrajú srdcom, poznáme aj ružomberské

Hviezdy hrajú srdcom, poznáme aj ružomberské

RedakciaAktuality28.4.2019

Klavírna súťaž je určená žiakom základných umeleckých škôl, ktorí naštudujú predpísaný repertoár. Talentovaní mladí klaviristi sa prezentovali skladbami žijúceho svetového alebo slovenského autora ľubovoľnou skladbou a štýlovo odlišnou z obdobia baroka, klasicizmu alebo romantizmu.

„Do súťaže sa zapojilo 80 klaviristov zo 43 základných umeleckých škôl z celého Slovenska. Pochádzali napríklad z Púchova, zo Žiliny, Sniny, Vranova nad Topľou. Rozdelili sme ich podľa vekových kategórii do piatich skupín. Jedna časť z nich hrala vo veľkej dvorane Kultúrneho domu Andreja Hlinku a druhá v synagóge,“ povedala o priebehu súžaže zástupkyňa riaditeľky SZUŠ Jánoš Mária Pašková.

V prvej kategórii (žiaci do 9 rokov) získal prvenstvo Timotej Lesák zo Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Ľudovíta Fullu v Ružomberku, ktorého vedie Martin Jurčo. V druhej kategórii (žiaci do 11 rokov) si najvyššie ocenenie odniesla Sofia Kováčiková, ktorej učiteľkou je Mária Štrbová zo ZUŠ Ľudovíta Fullu. Palmu víťazstva v tretej kategórii (žiaci do 13 rokov) prisúdila porota Kamilovi Kulichovi zo ZUŠ v Bojniciach, ktorého na súťaž pripravila Daniela Chlpeková. Najvyššie ocenenie v štvrtej kategórii (žiaci do 15 rokov) zostalo v Ružomberku, a to zásluhou Anny Sabuchovej, ktorá pochádza z triedy pani učiteľky M. Paškovej. V piatej kategórii (žiaci do 20 rokov) sa stal víťazom Pavol Bohdan Zápotočný zo ZUŠ v Martine, ktorého na súťaž pripravila Karla Kočálková.

Súťaž hodnotil klavirista Richard Rikkon

„Chcem sa úprimne poďakovať všetkým súťažiacim, aj za svojich kolegov, za naozaj veľmi krásne, v niektorých prípadoch aj obdivuhodné výkony. Cením si, že sa postavili na pódium a odohrali svoje skladby. Vďaka patrí pedagógom, organizátorom súťaže. Snažili sme sa hodnotiť čo najlepšie. Súťaž je súťaž, nie koncert, ale verím v to, že všetci interpreti budú rozvíjať svoj talent ďalej. Môže u nich nastať obrovský postup. Keď som hodnotil prvý rok a druhý rok súťaže, tak tento rok je znovu na vyššej úrovni,“ povedal predseda poroty Richard Rikkon.

Zástupca ružomberského primátora Michal Lazár ocenil prípravu súťaže. Poďakoval žiakom a ich učiteľom za ich dobre odvedenú prácu. „Každý súťažiaci tu mohol predviesť svoje umenie, výsledky svojej prípravy. Verím, že ste sa tu cítili veľmi dobre. Budem rád, keď sa tu znovu stretneme o rok,“ uzatvoril.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia