Hymna šitá na mieru

Hymna šitá na mieru

RedakciaAktuality23.6.2020

V Trojlístku založili spevácky krúžok zhruba pred dvomi rokmi. Po úspešnom vydaní prvého CD „Vianoce v Trojlístku“ sa klienti centra rozhodli v nahrávaní pokračovať. CD, na ktorom momentálne pracujú nebude tentokrát vianočné, ale na ľudovú nôtu.

Nájdete tam piesne z celej našej malebnej krajiny z regiónov Liptova, Oravy, Myjavy, Horehronia, Východu,“ vymenoval pre náš portál sociálny pracovník zariadenia a tvorca CD, Peter Rázga.

Podľa jeho slov v songoch zaznejú okrem mladšej generácie aj hlasy seniorov spomínaného zariadenia.

Týmto CD chceme vzdať hold a uznanie už nebohému skladateľovi z Ružomberka Juliánovi Vevericovi, ktorý sa žiaľ nedožil toho, aby svoju prácu dokončil. Zložil partitúry piesní na mnohé skladby, ktoré však nedosiahli konečnú podobu a tým pádom sa nikdy nehrali,“ vysvetlil Peter Rázga a doplnil, že sa rozhodol jeho dielo dokončiť, nakoľko mal česť poznať ho osobne.

Začali s hymnou

Spevákom z Trojlístka pod dohľadom odborníkov vybrali vhodné tóniny piesní a podľa toho zložili, upravili a pripravili na nahrávanie celé partitúry skladieb. Na pripravovanom CD poslucháč nájde jednu pieseň, ktorá je podľa Rázgu pre všetkých klientov výnimočná. Ide o práve dokončenú hymnu zariadenia, ktorú zverejnili aj na kanáli Youtube.

Ružomberok, Ružomberok, to je pekné mesto podľa Rázgu mnohí poznajú nápev tejto ľudovej piesne. Taktiež je mnohým známa kapela Kollárovci, ktorá sa pričinila, aby hymna vznikla. A tiež neodmysliteľná pýcha našich veľhôr - Tatry. Peter Rázga pre náš portál vysvetlil, že tieto tri menované majú spoločnú jednu veľkú myšlienku. „Dlho som premýšľal nad tým, že ako zariadenie sociálnych služieb, ktoré ponúka klientom s mentálnym znevýhodnením množstvo aktivít, ide s dobou a preto musí mať aj svoju vlastnú hymnu. Chcel som, aby tá naša bola šitá na mieru,“ prezradil Rázga a dodal, že text vymyslel on a v spolupráci s kolegom Miroslavom Marcinom pieseň naspievali.

Song sa nesie v duchu predstavenia Trojlístka a tiež ľudí, ktorí v ňom žijú a veselo spievajú.

Je v nej zachytené to, čomu sa venujeme, čo robíme a akú krásu máme okolo seba, stačí sa len rozhliadnuť,“ vysvetlil tvorca, Peter Rázga a doplnil, že na celom CD, vrátane hymny bude hrať ľudová hudba Sláčik z Liptovského Mikuláša, ktorá je v regióne a aj mimo neho obľúbená.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia