Hýrošov park rozozvučia miestni umelci

Hýrošov park rozozvučia miestni umelci

RedakciaAktuality13.7.2019

Už v nedeľu popoludní sa rozozvučí Hýrošov park jazzovými tónmi. Mesto týmto spôsobom dáva možnosť ružomberským kapelám vystupovať pod holým letným nebom, podporiť ich tvorbu a napokon čiastočne obnoviť bývalé série podujatí letných koncertov. Tento rok začínajú vystúpenia ružomberských umelcov už túto nedeľu 14. júla a pokračovať bude 4. augusta v Hýrošovom parku v Ružomberku. Vystúpia dve kapely, ktoré patria k miestnemu koloritu – Jazz Band a Supranka.

„Túto sériu koncertov sme sa rozhodli organizovať predovšetkým z dôvodu, že v našom meste žijú aj umelci – hudobníci - ktorí rozhodne majú čo svojmu publiku povedať a spríjemniť im deň. Koncerty, ktoré by sme pokojne mohli zaradiť do kategórie promenádne, sú bežnou súčasťou každého mesta,“ konštatuje hovorca mesta Viktor Mydlo.

Dodáva, že do budúcnosti by chceli na takomto princípe stavať a ponúknuť ružomberským rodinám možnosť len tak vyjsť na prechádzku, posedieť si v parku a vypočuť si ľudí, ktorí v meste žijú a tvoria. „Nie je to len o tom kultúru nakupovať, ale aj podporovať tú domácu. Tento rok sme oslovili viac kapiel, no z rôznych dôvodov sme sa dostali k realizácii len u dvoch, čo je v konečnom dôsledku stále lepšie ako k žiadnej,“ dopĺňa Mydlo. Okrem nedeľného vystúpenia jazzového zoskupenia RK Jazz Band, ktoré tvorí skupina mladších muzikantov bez skúseností, ale aj tých starších, ktorí im ich odovzdávajú, vystúpi aj kapela Supranka, ktorej história sa počíta na dekády.

RK Jazz Band s atraktívnym playlistom

Skupina RK Jazz Band si pripravila playlist slávnych jazzových štandardov - mainstreamu, ale i úpravy súčasných populárnych skladieb pre veľký orchester, teda zaranžované v obsadení big bandu.

„Swing jazz je muzika, ktorá patrí do nášho klubu, ale aj na noblesnú svadbu. My sme schopný hrať kdekoľvek na verejných vystúpeniach a Hýrošov park je krásne miesto a keď tam ľudia chodia na prechádzku, nech si niečo aj vypočujú,“ prezradil Stanislav Krejčí, člen skupiny RK Jazz Band.

Obnova Kultúrneho leta?

Podujatie otvorí viceprimátor Michal Lazár, ktorý bol jedným z hlavných nositeľov myšlienky vrátenia domácej hudby do Hýrošovho parku.

„Máme nádej, že by sme mohli obnoviť kultúrne leto koncertmi našich lokálnych skupín, ktoré tu máme. Trošku tým spríjemniť popoludnia a večere našim obyvateľom a zároveň podporiť skupiny, ktoré si za finančnú odmenu môžu vylepšiť trebárs hudobné nástroje. Skúšame to otestovať a uvidíme, akú to bude mať odozvu, niektorí hovoria, že tam nikto nepríde, ďalší, že to je zbytočné, iní, že je to dobrý nápad, tak uvidíme,“ hovorí Lazár.

Cukrová vata aj občerstvenie

Počas koncertov bude k dispozícii cukrová vata a stánok s občerstvením. Otvorené budú verejné toalety, ktoré sú v nedeľu obyčajne zatvorené – mesto tým chce zároveň poukázať na to, že je úplne bežné, aby boli otvorené cez víkend, ale aj počas podobných podujatí.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia