Informačné centrum na starej adrese, ale pod novou správou

Informačné centrum na starej adrese, ale pod novou správou

Ján SvrčekAktuality25.1.2024

Informačné centrum (IC) Ružomberok od 1. januára 2024 dostalo novú "strechu", keď prešlo z Kultúrneho domu A. Hlinku, a. s., aj so svojimi zamestnancami, pre ktorých zostali zachované všetky výhody a benefity, pod nového zriaďovateľa Oblastnú organizáciu cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov. Túto zmenu, ešte v závere minulého roka, schválilo aj ružomberské mestské zastupiteľstvo. Bol to krok, ktorý nadviazal na vzájomnú dobrú spoluprácu liptovskej OOCR a mesta Ružomberok.

Týmto Oblastná organizácia cestovného ruchu Region Liptov zastrešuje celú prevádzkovú činnosť informačného centra. Ide o funkčný model a v našom regióne, zároveň o pilotný projekt. Pred jeho realizáciou sme sa inšpirovali v iných regiónoch na Slovensku, ktoré takýmito zmenami už prešli a v nových podmienkach úspešne fungujú," uviedol ružomberský primátor Ľubomír Kubáň.

Mesto Ružomberok finančne podporí činnosť informačného centra, ktoré vyvíja svoju činnosť naďalej v rovnakých priestoroch "Kultúry", v rámci svojho príspevku do OOCR, čo každoročne platí ako jej člen. Táto čiastka bude zvýšená o dotáciu vo výške asi 80 tisíc eur na činnosť informačného centra. Ide o sumu, ktorú mesto doteraz poskytovalo pre Kultúrny dom A. Hlinku. Celkove pre rok 2024 je to 200 tisíc eur.

"Výhodou tohto riešenia je, že podľa zákona o podpore cestovného ruchu bude OOCR Región Liptov môcť získať vyššiu dotáciu na reinvestovanie do rozvoja cestovného ruchu v Ružomberku a v okolí. Vyššia dotácia sa prejaví v budúcnosti, keď v roku 2025 pôjde ešte o čiastku 32 400 eur, ale v ďalšom roku už to bude až 90 000 eur, pričom náklady mesta zostanú rovnaké," uvádza sa v tlačovej správe ružomberskej radnice.

"Je to bežný trend vo vyspelých destináciách, ktorý neobišiel ani Slovensko. Takisto u nás oblastné organizácie preberajú pod seba informačné centrá. Je dôležité, aby všetko bolo riadené z jedného miesta. Ružomberok týmto získa aj dve veľké výhody. Jednak ide o prenášanie know-how, informácií a skúseností. V rámci jednej organizácie je to intenzívnejšie, ako pri dvoch samostatných subjektoch. Zároveň vďaka tomuto kroku môžeme získať väčšiu dotáciu, ktorá bude nasmerovaná do mikroregiónu Ružomberok. Nuž, a osobne očakávam, že spolu s mestom vybudujeme vzorové informačné centrum, ktoré sa stane vlajkovou loďou regiónu Liptov," povedala pre náš portál riaditeľka OOCR Liptov Darina Bartková.

Ešte dodajme, že v budúcom roku by mala vo Vlkolínci pribudnúť turisticko-informačná kancelária. Aj tu sa využijú poznatky z fungovania informačného centra v Ružomberku a prevádzky Domu UNESCO vo Vlkolínci.

Foto: Jana Štreitová

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia