Interesantný výstup kurátorskej dvojice R. Molda, S. Sliacka

Interesantný výstup kurátorskej dvojice R. Molda, S. Sliacka

Ján SvrčekAktuality14.2.2024

Secesia na Liptove. To je názvov výstavy, ktorá bola včera (13. februára) otvorená v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku a potrvá do 4. júna 2024. Vernisáž tejto zaujímavej expozície bola súčasťou dvojnásobného slávnostného aktu, pri ktorom sa strihala tiež páska na kompletne zrekonštruovanej knižnici. A záujem verejnosti bol značný. "Prišlo mimoriadne veľa ľudí, priznám sa, toľko som určite nečakal. Bolo to naozaj fajn. Rátal som s takou skromnejšou návštevou. Čo viem, do múzea toľko ľudí pri podobných príležitostiach, nezvyklo merať cestu," povedal pre náš portál očividne spokojný riaditeľ hostiteľskej inštitúcie v dominantnej budove na kraji Parku Štefana Nikolaja Hýroša v Ružomberku Martin Hromada.

"Bol to nápad kolegu Rastislava Moldu, ktorý ma s týmto projektom oslovil na spoluprácu," rozhovorila sa Simona Sliacka ktorá je jedným článkom kurátorského tandemu Secesie na Liptove. "Keďže som archeológ-kurátor, pre mňa išlo o trošku vzdialenú tému, no zároveň s kreatívnym nábojom. Napokon náš tím tak fungoval, že sa podarilo ukázať, že secesia je tu všade. Pripravili sme tiež veľa aktívnych prvkov, kde sa návštevník secesie môže priamo dotknúť, či zistiť ako tie predmety vyzerajú. Tiež úžasné je, že secesné ornamenty sa objavovali aj na tlačovinách, i na tých, čo vychádzali v Ružomberku."

Keďže všetko dal do pohybu R. Molda, boli sme zvedaví, aké pohnútky boli za tým, aký impulz. "Mňa secesia fascinovala veľmi dlho. Preto sa veľmi teším, že sa to podarilo zfinalizovať do tejto výstavy," vysvetľoval skúsený kurátor. "Práve sa špecializujem na 19. storočie a secesia bola akýmsi jeho vyvrcholením. Navyše, Ružomberok disponuje veľkým množstvom historických budov tohto slohu. Aj tie si zaslúžia, aby boli zmapované a takouto formou priblížené verejnosti," reagoval Rastislav Molda a prešiel aj k štartu tohto projektu: "V jeseni 2022 naša myšlienka už mala konkrétne kontúry. Potom sa podarilo získať grantové peniaze z Fondu na podporu umenia. Zabezpečili sa tiež veľkoformátové obrazy secesnej módy, secesnej architektúry a takisto interaktívne prvky pre našich návštevníkov."

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia