Interiér kaplnky v Trlenskej doline pri Ružomberku dostal novú podobu

Interiér kaplnky v Trlenskej doline pri Ružomberku dostal novú podobu

RedakciaAktuality15.10.2018

Svätyňa slúži veriacim už desiatky rokov a podľa jezuitu Ondreja Gabriša k rekonštrukcii pristúpili z dôvodu, že interiér už nutne potreboval obnovu. Počas opráv ošetrili drevené konštrukcie, tepelne izolovali podlahu a obnovili aj tamojší chór.

"Zo začiatku sme mali víziu, že odstránime drevený obklad a urobíme peknú omietku, podlahu, zateplíme, dáme dlažbu, a tým to bude vyriešené. Keď sme však odkryli drevený obklad, zistili sme, že priestor bude potrebovať generálnu údržbu a opravu," priblížil jezuita.

Renovácia zahŕňala očistenie a ošetrenie hlavných stien, zateplenie a aplikovanie omietky. Množstvo práce mali najmä s podlahou. "Tu bola navezená polmetrová vrstva škvary, ktorá vyrovnala terén. Zateplili sme, urobili sme podlahové kúrenie a nainštalovali infražiariče," uviedol jezuita s tým, že pôvodný tvar prinavrátili aj čelnej stene kaplnky, kde vymenili drevené dvere za hliníkové, ktoré sú presklené a dobre izolujú priestor.

Následná rekonštrukcia chóru priniesla podľa Gabriša do priestorov svätyne príjemný a obohacujúci charakter. "V malých kaplnkách sa chóry väčšinou nerobili. Rozhodli sme sa preto, že ho obnovíme. Priečelie chóru nebolo pôvodné, dali sme tam preto nový moderný prvok – sklo, ktoré presvetlilo celý priestor," dodal.

Kaplnka Panny Márie Snežnej, ktorá sa nachádza uprostred liptovskej prírody, neďaleko Vlkolínca, je málo známe, no pokojné pútnické miesto. Svätyňa vo svojom vnútri ukrýva kópiu milostivej ikony salus populi romani, ktorej originál je v rímskej bazilike Santa Maria Maggiore. Samotné miesto je tak od svojho vzniku duchovne spojené s jednou zo štyroch hlavných rímskych bazilík.

(tasr)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia