Bol prvý a zatiaľ aj jediný náčelník Mestskej polícii v Ružomberku, keďže meno nového ešte nie je známe. Ivan Stromko (roč. nar. 1964) na tejto pozícii pôsobil vyše tri dekády rokov. Od 1. júla 1992 až do 31. decembra 2023.
Všetko sa však v tejto oblasti v centre dolného Liptova začalo hýbať ešte skôr, ako Slovenská národná rada schválila zákon o obecnej polícii. "V Ružomberku sme mali civilnú bezpečnostnú službu, ktorej stopercentnými vlastníkmi boli Nemci. Tá začínala 15. júla 1991 na základe zmluvy s mestom. Vtedy som sa prihlásil do výberového konania, ktoré úspešne dopadlo a stal sa zo mňa sekčný šéf ´cébeesky´. Dostali sme vtedy nové služobné auto, tmavomodrý Mercedes ´stodeväťdesiatku´, aj špeciálne označený. Bolo to niečo úplne nové aj pre občanov. Ľudia nás volali čierni šerifovia," zaspomínal si I. Stromko.
Spomínaná ´cébeeska´, po Nežnej revolúcii, niečo priekopnícke, aj pripravila pôdu pre následný rozbeh obecnej polície. "Predchádzajúci útvar nám veľmi veľa dal. Bol to dobrý základ pre následné zriadenie mestskej polície. Mali sme na čo nadviazať, vedeli sme, čo chceme, do čoho ideme. V niektorých mestách už obecné polície fungovali od 1. januára 1992 a my sme začali po polroku od platnosti zákona," vravel ďalej Ing. Ivan Stromko, absolvent Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre, kde s inžinierskym titulom skončil ekonomický smer.
Doslova legenda v tomto "fachu" a republikový unikát počas svojej riadiacej funkcie zažil toho neúrekom. Veď z "plienok" tento poriadkový útvar vytiahol až do dnešnej podoby. "Nechýbali ani turbulentné obdobia. Samozrejme, začiatok bol náročný, lenže už počas pôsobenia civilnej bezpečnostnej služby sme sa na ďalší vývoj pripravovali. Niečo sa vytvorilo, no za pár rokov sme zistili, že je to málo, že doba si vyžaduje viac. Určite najťažšie bolo presadiť nové, adekvátne priestory. Bol to dlhodobý a náročný proces. Vtedy som bol rozhádaný asi s dvadsiatkou mestských poslancov. Napokon v závere roka 2014 došlo k sťahovaniu do zrekonštruovaného objektu na ulici Antona Bernoláka. Treba si uvedomiť aj fakt, že na začiatku naša polícia malo štyri kamery a teraz je ich okolo šesťdesiat. Keď potom do Ružomberka zavítal riaditeľ Krajského riaditeľstva policajného zboru v Žiline Ivan Špánik, povedal, že druhí by sa mali od nás učiť," pokračoval bývalý šéf Mestskej polície v Ružomberku a na záver dodal: "Odchádzam s dobrým pocitom."
Smelo možno povedať, že Ivan Stromko zanechal za sebou výraznú brázdu. Najprv rozbehol niečo úplne nové a potom sa snažil ružomberský poriadkový útvar zdokonaľovať, zveľaďovať a zároveň aj reagovať na požiadavky doby a samozrejme i na zmeny v legislatíve.
Foto: Jaroslav Maga
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia