J. Ledecký o Hybernii, o zlatej olympioničke i s vianočným posolstvom

J. Ledecký o Hybernii, o zlatej olympioničke i s vianočným posolstvom

Ján SvrčekAktuality13.12.2023

Janek Ledecký, jedna z najznámejších českých hudobných hviezd včera (12. decembra) dvakrát ovládol Veľkú dvoranu Kultúrneho domu Andreja Hlinku v Ružomberku. Išlo o dva mimoriadne vydarené Vianočné koncerty. To bola tiež vítaná príležitosť trošku viac odhaliť nášho vzácneho hosťa a v neposlednom rade i jeho väzby na Ružomberok.

Čo všetko musíte stihnúť počas tohto turné?

"Ide o 25 koncertných dní, pričom posledné dve vystúpenia ma čakajú v Prahe 22. decembra. Okrem Ružomberka a Bratislavy, kde sa vraciam po desiatich rokoch, všetky ostatné vystúpenia absolvujem v Čechách. V Ružomberku to bol môj dvanásty koncert. Budúci rok sa polepším a verím, že viac koncertov bude aj na Slovensku."

Centrum dolného Liptova sa stal druhý raz jednou zo zastávok vašej vianočnej série, oprášite si ešte spomienky na debut spred šiestich rokov v športovej hale Koniareň?

"Jasné. No zvlášť si pamätám, že vtedy ani jedno naše auto nebolo schopné sa vyškriabať, kvôli snehovej nádielke, na Málinô Brdo. Musel nás vyviezť špeciálny dopravník."

Podobne ako teraz, aj v roku 2017 bol za vašim angažovaním podnikateľ Milan Fiľo. Odkedy sa poznáte?

"Pred ôsmimi rokmi som práve v jeho divadle Hybernia našiel svoju novú základňu. V spolupráci s Milanom Fiľom sme urobili a uviedli prepis Shakespearovho Ottella. Bol to muzikál s názvom Iago. Išlo o slovensko-českú koprodukciu s Novou scénou v Bratislave."

Blížia sa najkrajšie sviatky roka, ako by ste sformulovali vaše vianočné posolstvo?

"Pre mňa je najcennejšie, aby sa rodina v kompletnej zostave stretla pri jednom stole. Možno to znie bizarne, ale ja to považujem za mimoriadne vzácne."

U Ledeckých sa to podarí?

"Ja končím 22. decembra a potom som už plne k dispozícii rodine. Dcéra Ester ešte pred sviatkami musí preskočiť z lyží na snowboard. V tejto disciplíne si 23. decembra švihne ´sveťák´ v Davose. Keďže švajčiarske stredisko nie je len tak na skok, možno jej pôjdem aj naproti, aby bola istota, že do štedrej večere dorazí."

Spomenuli ste fenomenálnu športovkyňu Ester. Vy hudobník, skladateľ a dcéra zimná olympijská víťazka, ktorá úžasne dokáže skĺbiť alpské lyžovanie so snowboardingom. Čo vy na to?

"Upresnil by som, že Ester je držiteľka troch zlatých olympijských medailí a k jej športovým odvetviam mám takisto veľmi blízko. Celá rodina sme na kĺzavé disciplíny. V lete to ešte dopĺňame windsurfingom. Ja som začínal s lyžovaním, presnejšie povedaná so snowboradom ako trojročný v Špindlerův Mlýne. Presne v mojich šľapajách ide aj Ester. Práve v ´Špindli´ sme si, keď dcéra mala tri roky, vybudovali svoje zázemie. Máme tu domček, aj s mojim štúdiom. Nuž a dopadlo to tak, ako všetci dobre vieme."

Foto: Rudolf Maškurica

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia