Deň narodenia Jána Krstiteľ (24. 6.) nie je každý rok dňom letného slnovratu. Ale svätojánska noc (ako najkratšia v roku) bola od pradávna opradená množstvom povier, obradov, zvykov, mágie a kúziel. Podľa legiend sa v tú noc v horách a v skalách otvárajú poklady. Čarovná moc sa privlastňovala papradi, ktorá mala v tú noc kvitnúť (!). Liečivé byliny zozbierané v tento deň majú mať najväčšiu magickú a liečivú účinnosť... V každej dedine boli iné zvyky. Jedno však mali spoločné. Mládenci vopred na vyvýšených miestach z dreva pripravili vatru a pri zotmení sa spolu s dievkami pri horiacej vatre do neskorej noci zabávali. V niektorých dedinách bola súčasťou jánskych ohňov aj ľudová muzika.
V Ružomberku do konštrukcie vatry vsadili okliesnenú žŕdku – májku, na ktorú upevnili venčeky z poľných kvetov, ktoré pred večerom uvili dievčatá. Po zapálení vatry sa pochytali za ruky, spievali a v kruhu okolo vatry tancovali.
V Černovej sa stretli mladí ľudia nad dedinou a keď už bola vatra menšia, preskakovali ju. Dievčatá ospevovali mládencov z dediny a ženili ich v texte piesni
„Koho oženíme ? Jura Strniskovie.
Koho že mu dáme ? Zuzku Slaninkovie .“
V Bielom Potoku každá časť dediny mala svoju vatru: na Dielci, na Skalke, nad kostolom. Vždy tak, aby horiaca vatra bola viditeľná pre celú obec. Aj tu okrem spevu, tanca a zábavy mládenci vatru preskakovali.
V Hrboltovej pálili jánske ohne na Polomy a na Skáli. Zábava a spev mládeže trvali dlho do noci.
V Likavke pred jánskou nocou zbierali dievky „strezalku“ (ľubovník) na deviatich medziach a nesmeli povedať ani slovo. Nazbierané rastliny si položili pod vankúš a čo sa im v svätojánsku noc zasnívalo, to sa malo splniť. Jánske ohne pálili na Opuke, na Mníchu, pod hradom. Pri vatre spievali prekáravé piesne, často s erotickým nádychom a zabávali sa do neskorej noci.
V súčasnosti tento druh zábavy a ľudového zvyku ustupuje. Zachováva sa ešte v niektorých dedinách. Tancovačku okolo vatry vystriedali diskotéky a nahováračky na ženbu mládencov vyšli z módy. Škoda. Bol to pekný ľudový zvyk.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia