Jarmočná nálada medzi kvapkami

Jarmočná nálada medzi kvapkami

RedakciaAktuality3.6.2024

Po prvýkrát trval Ružomberský jarmok celé dva dni. Po minulé roky sa začínal v piatok otvorením predajnej zóny so stánkami a končil sa v sobotu tesne popoludní. Tohto roku bol jeho program plný rôznych hudobných a tanečných čísel.

Jarmok otvorili 31. mája príhovorom ružomberského primátora Ľubomíra Kubáňa, ktorý zaželal Ružomberčanom a návštevníkom veľa pohody. Vyslovil presvedčenie, že sa stane miestom stretnutípriateľov a známych.  Príjemný čas a družnú atmosféru zaželali návštevníkom jarmoku aj zástupcovia miest Liptovského Mikuláša, Liptovského Hrádku. K prianiu skvelého jarmočného víkendu sa pridali aj hostia z českých družobných miest.

Jarmok otvoril primátor Ľubomír Kubáň.

Tohtoročný ružomberský jarmok bol aj prehliadkou remesiel, ktorú sprevádzal bohatý a rôznorodý kultúrny program. V jeho úvode vystúpil folklórny súbor Liptov, ktorý sa prezentoval programom na tému tradičná liptovská svadba. Po ňom vystúpila kapela Čeneš. Večerný program patril známej revivalovej hudobnej skupine The Backewards, imitujúca Beatles.  Svoje umenie predviedli  v piatkový večeraj tanečníci Old school brothers. Hudobnú nádielku v podobe pop punku od kapely Iné Kafe dostali vytrvalci  neskorýchhodinách piatok večer.

Ružomberský jarmok je najväčšia kultúrna akcia roka v Ružomberku. V sobotu  1. júna patril program najmä sviatku všetkých detí, niesol sa na vlne Medzinárodného dňa detí. Svoje spevácke, hudobné i tanečné umenie predviedli  žiaci ružomberských základných umeleckých škôl. Oslávencov obdarilo aj Divadlo Ofina s predstavením Ako išlo vajce na vandrovku a neskôr potešili najmenších divákov Zahrajko a myška Eliška. Na ľudovú nôtu sa návštevníci jarmoku zabávali  v sobotu  podvečer  s domácimi Čriepkami, ktoré na pódiu vystriedal B-Side Band,český swingový orchester z Brna. Záver jarmočného kultúrneho programu patril  hudobným zoskupeniam Smola a Hrušky a Screen.

Na Ružomberskom jarmoku bola prístupná, prvý raz v jeho histórii, detská zóna. Pozostávala tvorivých dielní, ktoré pre deti pripravili základné školy z Ružomberka – ZŠ sv. Vincenta, ZŠ Zarevúca, ZŠ Sládkovičova a ZŠ Černová, súkromné základné umelecké školy Jánoš a Dotyk, základná umelecká škola Ľ. Fullu, Centrum voľného času Elán a Mestská knižnica Ružomberok,” informoval hovorca Mestského úradu v Ružomberku Vladimír Miškovčík.

Dielne začali na pravé poludnie a skončia večer o 18.00 hod. Novinkou bola aj v piatok aj envirovýchova Národného parku Veľká Fatra, počas ktorej prezentovali starostlivosť o chránenéživočíchy. Aktivita bol spojená s výrobou makiet a zaujímavými hrami. „Spomedzi aktivít to bolo maľovanie na tvár, výrobazvieratiek, lapačov snov, bižutérie, a iné. Vyskúšali aj techniku plstenia. Deti ale aj dospelých zaujali aj ukážky prvej pomoci. Myslím, že sme vytvorili tvorivú atmosféru detského sveta,“povedala nám Lucia Stanová, referentka pre komunitný rozvoj a kultúru na Mestskom úrade v Ružomberku.

Tradičný Ružomberský jarmok ponúkal od piatka 31. mája do soboty 1. júna aj ukážky remesiel. V stánkoch s tradičnýmjarmočným tovarom si návštevníci mohli aj niečo kúpiť. Počas oboch dní bolo na ružomberskom Námestí A. Hlinku k dispozícii 200 stánkov s jedlom, pitím, remeselnými výrobkami, produktami vlastnej výroby a iným jarmočným sortimentom.

Ružomberčanov a návštevníkov z okolia neodradili ani dažďové kvapky.  Aj cez vrtochy počasia sa jarmok vydaril. Dovidenia o rok na už 37. Ružomberskom jarmoku.

Fotogaléria

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia