Jarmok, ktorý sa už stal symbolom mesta, otvorí svoju náruč všetkým, bez rozdielu veku

Jarmok, ktorý sa už stal symbolom mesta, otvorí svoju náruč všetkým, bez rozdielu veku

Ján SvrčekAktuality29.5.2024

V piatok (31. mája) sa začne 36. Ružomberský jarmok. Táto nová tradícia sa začala písať v roku 1987. Kontinuitu akurát prestrihla covidová pandémie v rokoch 2020 a 2021. Po tejto výluke z „vyššej“ moci“ sa najvýznamnejšia kultúrna a spoločenská akcia v centre dolného Liptova vrátila.

Lanský diel bol jedným z miľníkov, keď Námestie Andreja Hlinku žilo plnohodnotne oba dní. V minulosti totiž sobota mala len jeden, dopoludňajší „polčas“. V sobotu (1. júna) záverečný koncert kežmarská kapela Screen odpáli o 23:00 hod.

V piatok o 15.30 hod. sa bohatý a pestrý event oficiálne spustí na tribúne pred miestnou radnicou. Na prvý deň organizátori naplánovali vystúpenia folklórneho súboru Liptov (16:00 hod.), kapely Čeneš (17:30 hod.), revivalovej hudobnej skupiny The Backwards, ktorá imituje Beatles (19:00 hod.), tanečníkov Old school brothers (21:00 hod.) a na záver o 22:30 hod. vystúpi populárna pop punková kapela Iné kafe.

Plná noša rôznych vábničiek čaká návštevníkov tiež v sobotu. Najprv si pripomenieme Medzinárodný deň detí. Preto druhý jarmočný deň otvoria spevácke, hudobné a tanečné zoskupenia žiakov ružomberských základných umeleckých škôl. Domáce Divadlo Ofina o 14:00 hod. ponúkne detské predstavenie Ako išlo vajce na vandrovku. Hneď po tom (o 15:00 hod.) sa tí najmenší môžu tešiť na Zahrajka a myšku Elišku. Od 16:30 hod. pódium bude patriť ružomberským Čriepkam, ktoré o 18:00 hod. vystrieda swingový orchester B-Side Band z Brna. 0 20:00 hod. začne koncert skupiny Karpina. O 21:30 hod. si strejdž „prenájmu“ hudobníci zo Spišskej Novej Vsi - Smola a hrušky o finále sa postará už spomínaná skupina Screen.

Súčasťou jarmočnej mozaiky, sú aj aktivity, ktoré sústredí detská zóna. Pôjde o tvorivé dielne, ktoré pre deti pripravili základné školy z Ružomberka – ZŠ sv. Vincenta, ZŠ Zarevúca, ZŠ Sládkovičova a ZŚ Černová, súkromné základné umelecké školy Jánoš a Dotyk, základná umelecká škola Ľudovíta Fullu, Centrum voľného času Elán a Mestská knižnica Ružomberok. Sem pribudne aj envirovýchova Národného parku Veľká Fatra, zameraná aj na chráneným živočíchov. Spomenúť tiež treba  maľovanie na tvár, výrobu zvieratiek, lapačov snov, bižutérie, či skákacie hrady. Avšak chystá sa toho ešte ďaleko viac.

Počas oboch dní bude na ružomberskom Námestí A. Hlinku k dispozícii 200 stánkov s jedlom, pitím, remeselnými výrobkami, produktami vlastnej výroby a iným jarmočným sortimentom.

V súvislosti s konaním jarmoku dôjde k úplnej uzávere cestnej dopravy na uliciach Námestie A. Hlinku, Mariánska, Veľký Závoz, Malý Závoz a časť ulice Majere, a to od zajtra (30. mája) od 6.00 hod. do 2. júna do 8.30 hod. V čase uzavretia miestnych komunikácií nie je možné ani parkovať motorové vozidlá v tejto zóne. Tiež spoločnosť Blaguss nebude dočasne obsluhovať zástavku Mestský úrad. Uvedené obmedzenie platí pre linky 1 a 6 od 30. mája od 6.00 hod. do 2. júna do 9:00 hod. Cestujúci môžu využiť zástavku Námestie Andreja Hlinku.

Foto: MsÚ

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia