Jarmoku tento rok prialo počasie

Jarmoku tento rok prialo počasie

RedakciaAktuality2.6.2019

O ružomberskom jarmoku sa traduje, že počas neho aspoň jeden deň prší. Tohto roku nebolo tomu tak. Úspešný priebeh jarmoku zaželali aj zástupcovia okolitých miest z Liptovského Mikuláša, Dolného Kubína, Martina, Liptovského Hrádku. Ružomberský primátor Igor Čombor slávnostne otvorili brány jarmoku a poprial jeho návštevníkom, aby sa na ňom dobre cítili.

K jarmoku patrí aj kultúrny program. Jeho úvod bol ladení na ľudovú nôtu a to zásluhou ľudovej hudby Martinky Bobáňovej z Terchovej a muzikantského zoskupenia Fidlikanti. Ťahákom piatkového večera bol koncert hudobnej skupiny Desmod, ktorý prilákal niekoľko tisíc divákov.

Odhadnúť počet návštevníkov 33. ročníka Ružomberského jarmoku nie je možné. Isté je, že ich počet sa ku večeru výrazne zvýšil. Naozaj sa na tom podpísalo aj počasie. Ľudia neverili, že sa popoludní vyčasí, aj keď predpoveď počasia bola sľubná. Nuž a tak mnohí na jarmok zavítali v podvečerných hodinách. K nim patrila aj pani Martina z Likavky s manželom a s deťmi: „Manžel sa vrátil z práce v zahraničí. Som rada, že je dnes pekne. Páčil sa mi aj program, ale taktiež pestrosť ponuky v stánkoch.“

Ružomberský jarmok v posledných rokoch začína naberať novú tvár. Je bližšie k ľudovým tradíciám. O tom svedčí aj ponuka predajcov. Tých tam tohto roku bolo okolo 170. Podľa našich odhadov vyše 70 percent tovaru malo niečo spoločné s folklórom, s ľudovou kuchyňou. Našli sme tam veľa výrobkov, ktoré vychádzali z už spomínaných ľudových motívov. Tie sa vyskytovali najmä na oblečení pre detí a mladých ľudí. Je potešiteľné, že ich vyhotovili slovenskí výrobcovia. V tomto prípade nejdeme sa vyjadrovať k tvorivosti ich návrhárov. Mnohé by určite neobstáli v hodnotení odborníkov na folklór, lebo tam chybovala jeho čistota. Toto však nie je účelom módnych trendov.

Návštevníkov ružomberského jarmoku potešilo, že tam bolo veľmi málo vecí tzv. výpredajových akcií veľkoobchodov. Tohto roku sme tam nenašli napríklad záclony, rôzne oblečenie, priemyselne vyrábaný kuchynský riad. Namiesto nich boli tam remeselnícky kvalitné prevedené rôzne drevené doplnky do domácnosti ako napríklad varešky, košíky, dosky na krájanie mäsa, drevené nádoby. Niektorí remeselníci predvádzali svoje umenie pred zrakmi divákov. Výnimkou nebola ani medovníkárka Mirka Cingelová z ružomberskej mestskej časti Černová. Kuchárky z Hrušova piekli ich regionálnu špecialitu - lepníky.. Škoda, že na jarmoku propagovala svoju činnosť len Základnú umeleckú školu Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Deti si v ich stánku mohli vyskúšať vyrezávanie do dreva, maľovanie keramiky, zoznámili sa s výrobou čipky a tkania kobercov.

K jarmoku patria aj cukrová vata, balóny, pivo, pečené klobásky, či kolotoče. Toto všetko sme našli aj v Ružomberku.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia