Jarné vypaľovanie alebo zakladanie ohňa: okrem pokuty vám hrozí aj trestné stíhanie
RedakciaAktuality13.3.2019
Prichádza obdobie, keď má každý chuť Ísť von do záhrady a začať pracovať na okolí svojho príbytku. V tomto období dochádza k veľmi populárnemu vypaľovaniu suchej trávy, porastu či dokonca i odpadu. Ľudia taktiež vítajú jar vo forme prechádzok, počas ktorých si okrem slnka užívajú aj cigaretu. „Medzi nimi sú aj ľudia, ktorí svojou neopatrnosťou, ľahostajnosťou a ľahkomyseľnosťou zapríčiňujú odhodenými nedopaľkami cigariet rozsiahle prírodné požiare s vysokými materiálnymi škodami. Taktiež veľké percento daných požiarov vzniká neopatrnosťou pri obľúbenej opekačke,“ pripomína Marek Bačík z Preventívno- výchovnej komisie z ružomberskej Územnej organizácie Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky.
Hrozí pokuta alebo aj trestné stíhanie
Je všeobecne známe, že zakladať ohniska vo voľnej prírode je zakázané, no i napriek tomu prichádza veľmi často k porušeniam. „Oheň sa môže zakladať len na už vybudovaných ohniskách, ktoré sú zabezpečené proti voľnému šíreniu ohňa do okolia,“ dodáva Bačík. Pripomína, že každému občanovi, ktorý nelegálne vypaľuje porasty a nebodaj aj zapríčiní takýmto správaním požiar, hrozí v zmysle zákona NR SR č. 314/2001 Z.Z. o ochrane pred požiarmi pokarhanie alebo pokuta do výšky až 331 eur a v blokovom konaní do 100 eur. Ak by požiar spôsobil veľké materiálne škody alebo zapríčiní zranenie či úmrtie, môže byť vinník aj trestne stíhaný za všeobecné ohrozenie. „Nie je to len o pokutách či zákazoch, ale treba si uvedomiť, že plošným vypaľovaním suchej trávy vznikajú obrovské škody na našom prírodnom bohatstve. Pri požiaroch sa poškodzuje celková štruktúra povrchovej vrstvy pôdy, vypálením porastov sa odkrýva táto časť a značne sa zvyšuje erózia pôdy,“ vysvetľuje.
Zabíjame živočíchy, ale ohrozujeme aj seba
Ohňom sa zneškodňujú lúky a pasienky, kde žije veľa živočíchov, najmä hmyz a drobné stavovce. „Pri vypaľovaní vzniká teplota okolo 600 až 800 °C. Pri týchto teplotách sa zničí a zahynie všetko živé, neopomenúc niektoré druhy vtáctva, ktoré práve v tomto čase hniezdia vo vysokej tráve. Práve hmyz a vtáctvo napomáha rozvoju porastov, opeľovaním či roznesením semien,“ upozorňuje Bačík. „Touto cestou apelujem na všetkých občanov, nebuďme ľahostajný k takémuto správaniu a dávajme si pozor na naše okolie. Nedovoľme niekoľkým nezodpovedným spoluobčanom, aby ohrozovali naše okolie, náš majetok a aj nás všetkých,“ uzavrel.