Jedinečný juniáles na Slovensku

Jedinečný juniáles na Slovensku

RedakciaAktuality6.7.2022

Hoci už začali prázdniny prinášame vám jedno obhliadnutie za koncom školského roka. Nevšedným zakončením školskej dochádzky v Liptovských Sliačoch je juniáles žiakov posledného ročníka. Uskutočňuje sa v závere školského roka a pripravujú ho deviataci z tamojšej Základnej školy Jozefa Hanulu. Je to ich rozlúčka so školou a poďakovanie učiteľom, zamestnancom školy za ich starostlivosť.

Súčasťou juniálesu je krojovaný sprievod deviatakov do ktorého sa aj tohto roku pridali deti z nižších ročníkov. Spolu vytvorili pestrofarebnú riavu, ktorá sa vydala v nedeľu popoludní 26. júna do ulíc obce. Spolu s nimi kráčali aj rodičia, učitelia. Školskej mladi do spevu a kroku vyhrávala ľudová hudba. Sprievod sa skončil pred kultúrnym domom, kde sa zišlo niekoľko stoviek divákov. Pokochali sa nielen v krojoch, v tancom deviatkov, ale vypočuli si taktiež žartovné veršovačky na pedagógov. Deviataci nezabudli v nich vyzdvihnúť klady svojich učiteľov, ale niekedy aj zápory, tak ako to prežili s nimi počas vyučovania.

Žiaci deviateho ročníka sa na juniáles poctivo pripravovali, učili sa ľudové piesne a tance, ktoré potom predviedli v spoločnom vystúpení. V programe sa predstavili chlapci s dievčatami. Pre mnohých to bola veľká slávnosť, lebo prvýkrát v života mali oblečený nádherný sliačsky kroj. Devy mali na hlavách vence, ktoré vyzdvihli ich krásu.

Súčasťou juniálesu bola aj tanečná zábava. Podľa zvyklostí prvé jej tance patrili deviatakom s rodičmi a učiteľmi.

Zásluhu na uchovávaní detskej slávnosti v L. Sliačoch majú tamojšia základná škola, obecný úrad a rodičia absolventov školy. Oživiť spomienky na svoj majáles prišla aj Anna Fričová, ktorá si zaspomínala takto: „Počas môjho chodenia do školy mala majáles celá škola. Mávali sme ho na nádvorí školy. Pre nás to bola veľká slávnosť. Teší ma, že sa pokračuje v tejto tradícii.“

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia