Jubilantka A. Blahutová jeden titul dosiahla aj v ružomberských tretrách

Jubilantka A. Blahutová jeden titul dosiahla aj v ružomberských tretrách

Ján SvrčekAktuality13.3.2024

Anna Blahutová, bývalá československá reprezentantka v zjazdovom lyžovaní, pod dievčenským menom Droppová, účastníčka majstrovstiev sveta 1974, viacerých podujatí Svetového pohára, vôbec prvá víťazka pretekov Európskeho pohára z nealpskej krajiny a štvornásobná majsterka Československa (trikrát obrovský slalom a raz zjazd) (nar. 13. marca 1954) má dnes okrúhle narodeniny.

Aj keď počas celej kariéry štartovala za TJ Jasná Liptovský Mikuláš a 34 rokov strávila na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave (začala ako študentka a potom presedlala na pedagogickú dráhu), má svoje väzby i na centrum dolného Liptova. "Narodila som sa v Ružomberku, kde sme bývali. Otec tu mal aj kníhkupectvo. Keď mi boli dva roky, presťahovali sme sa do Liptovského Mikuláša," uviedla čerstvá jubilantka.

Anka Droppová bola tiež členkou vtedajšieho atletického oddielu Telovýchovnej jednoty Bavlnárske závody Ružomberok a v roku 1973 členkou štafety starších dorasteniek, ktorá získala, vôbec prvý titul majsteriek Československa pre Ružomberok. "Bežala som spolu s Vierou Dodrvovou, Táňou Fábryovou a Alenou Danišovou. Atletiku som robila doplnkovo a v Ružomberku ju vtedy ťahal Peter Obdržálek," zaspomínala niekdajšia alpská lyžiarka, len mimochodom sedemnásobná majsterka sveta vo veteránskych kategóriách.

V roku 2017 docentka Blahutová skončila na Katedre športov v prírode a plávania Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave a prešla na Pedagogickú fakultu Katolíckej univerzity v Ružomberku. "Pôsobila som tu do júna 2023," uviedla dnešná oslávenkyňa a s úsmevom dodala: "Táto etapa v mojej pedagogickej dráhe mi veľmi pomohla. Vylepšila som si penziu. O dvesto eur mám vyšší dôchodok, ako bol môj plat docentky v Bratislave."

Foto: autor, olympic.sk

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia