K partnerským mestám Ružomberka pribudol poľský Czarny Dunajec

K partnerským mestám Ružomberka pribudol poľský Czarny Dunajec

RedakciaAktuality23.11.2023

Mesto chce s novým partnerom spolupracovať najmä v oblastiach samosprávy, územného a komunálneho hospodárstva, priemyslu, ochrany prírody, krajiny a životného prostredia, cestovného ruchu, turistiky, kultúry, umenia, prírodného a kultúrneho dedičstva.

„Z dôvodu budovania cezhraničnej spolupráce i vízií ďalšieho rozvoja, ako aj v súvislosti s možnosťami, ktoré ponúka nové programové obdobie Európskej únie, oslovil Ružomberok Czarny Dunajec. Poľské mesto partnerskú ponuku akceptovalo, prejavilo ochotu spolupracovať a akceptovalo i jej formalizáciou prostredníctvom dohody na dobu neurčitú. Nové partnerstvo nám otvára možnosti na realizáciu projektov, ktoré zvýšia kvalitu života na slovensko – poľskom pohraničí,“ povedal primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň.

Dodal, že budovanie a udržiavanie partnerských vzťahov s mestami v Poľskej republike na základe dohody o partnerskej spolupráci je jednou zo základných podmienok úspešného uchádzania sa o finančné zdroje z Európskej únie z programu Interreg Slovensko – Poľsko. Dohodu o bilaterálnej partnerskej spolupráci schválilo Mestské zastupiteľstvo v Ružomberku na svojom rokovaní 8. novembra 2023, primátor podpísal zmluvu 21. novembra. 

Ružomberok má v súčasnosti partnerské vzťahy s českými mestami Hlučín v Moravskosliezkom kraji, Dečín, Kroměříž v Zlínskom kraji, mestskou časťou Praha 6, s chorvátskym Gospičom, Báčskym Petrovcom v Srbsku a poľskou Wislou (Sliezske vojvodstvo).

Mesto Czarny Dunajec sa nachádza v Malopoľskom vojvodstve v okrese Nowy Targ. Bolo založené v roku 1552, v súčasnosti v ňom žije viac ako 21-tisíc obyvateľov a je obľúbeným rekreačným strediskom s vybudovanou turistickou i športovou infraštruktúrou.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia