Kalendár Mesta Ružomberok druhý najkrajší na Slovensku

Kalendár Mesta Ružomberok druhý najkrajší na Slovensku

RedakciaAktuality14.4.2020

Verejnosť nedávno spoznala výsledky 28. ročníka súťaže o NAJKRAJŠÍ KALENDÁR SLOVENSKA 2020. Na zozname ocenených sa objavili aj Ružomberčania v kategóriách: Firemné fotografické kalendáre, Autorské a Mestá.

Ružomberské kalendáre 2020

Druhé miesto o najkrajší slovenský kalendár roka 2020 v kategórií mestá patrí Ružomberku a nesie názov: Ružomberské kalendáre 2020. Výsledky nedávno zverejnil Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov.

Ružomberské kalendáre 2020

Výnimočnosť tohoto kalendára spočíva v samotnej tematike, keďže je to kalendár o kalendároch. „Ide prevažne o kalendáre, ktoré boli vyrábané a tlačené v Ružomberku,“ povedal pre náš portál prednedávnom Jaroslav Maga z oddelenia regionálnej kultúry mestského úradu. Ruku k dielu pridal aj hovorca primátora Viktor Mydlo. „Kedysi litografiou potlačené brožúry nahradili dnes kalendáre v telefónoch, tabletoch. Kalendáre v histórii, boli najlepším priateľom človeka. Sprevádzali ho počas celého roka a poskytovali mu cenné rady, ktoré často a doslovne pomáhali prežiť,“ píše v úvode vydaného kalendára spolutvorca publikácie Mydlo.

Kalendár podľa autorov vznikal mesiace. Obsahuje kresby a litografie historických kalendárov a obsahuje veľa inzercie. Pri príprave zozbierali množstvo materiálu z Liptovského múzea v Ružomberku. Až po jeho naskenovaní nasledovala samotná grafická príprava. Najstarší kalendár, ktorý autori objavili pochádza z roku 1885. Viac informácií o ňom si prečítajte TU

Sanigov kalendár vznikol v Liptovsko-revúckom chotári, Schmidov je výsledok 30 ročnej tvorby

Titulná fotografia Chotár pod Čierným kameňom v premenách ročného kolobehu 2020 od Miroslava Sanigu

Liptovsko-revúcky chotár je pre Miroslava Sanigu skutočnou čarokrásnou Záhradou Eden. Jeho kalendár: Chotár pod Čierným kameňom v premenách ročného kolobehu 2020 sa umiestnil v kategórii Autorské na druhom mieste.

Prírodovedec si denno-denne ordinuje prechádzky malebnými zátišiami pod majestátnym Čiernym kameňom. Ako sám hovorí na chrbte nosí vždy batoh s fotoaparátom, aby si zo scenérií a scénok, ktoré sa odohrávajú na pódiách nadnárodného divadla zvaného príroda "ulovil" nejaké momentky. „A tak raz sa mi podarí odfotiť mysteriózny východ či západ slnka, zachytiť romantickú atmosféru na javisku lesného veľchrámu počas nočného divadelného predstavenia hlucháňa hôrneho, alebo stlačiť spúšť pri predvádzaní leteckého majstrovstva murárika červenokrídleho v zenite modrých nebies,“ povedal pre náš portál Miroslav Saniga.

Záber z kalendára od Ľubomíra Schmidu

Podľa jeho slov niet prechádzky zákutiami prírody v okolí dedinky Liptovské Revúce, ktorá je pre neho doslova a do písmena pozemským rajom, z ktorej by si nepriniesol nejaký obrázok. Ten mu podľa jeho slov bude navždy pripomínať tú-ktorú potulku. „Nuž a keďže si tieto svoje fotografické "úlovky" nechcem nechať pre seba, tak ich ponúkam jednak návštevníkom mojej webovej stránky, ako aj každoročne v novom nástennom kalendári,“ doplnil Saniga.

Kalendár 2020 Poézia prírody Ľubomíra Schmidu, vznikol z viac ako 30 ročnej tvorby FIAT LUX - nech je svetlo; prvý deň stvorenia sveta podľa knihy Genezis. Nájsť v ňom môžete zábery z Liptova , Turca a Spiša, ktoré podľa slov autora vznikali za rôznych atmosférických podmienok ku krajine jemu blízkej srdcom. „Aj týmito zábermi sa chcem podeliť o emotívne pocity krásnych prírodných scenérií a vnuknúť zamyslenie, aby sme Matičku Zem chránili . Prajem si aby všetci ľudia dobrej vôle precítili krásy a dary našej prírody, ich energie, živly zem, voda, vzduch, oheň a unikli tak z bezduchého a konzumného života,“ povedal autor, ktorý za kalendár v kategórii Autorské získal tretiu priečku.

Tretie miesto pre kalendár STROM

Strom december od Miroslava Zontága

Výsledkom spolupráce zamestnancov Mondi SCP Ružomberok, Mondi UFP Vienna a Slovwood Ružomberok je kalendár s názvom STROM zachytený vo všetkých ročných obdobiach. V kategórii Firemné fotografické kalendáre sa toto dielo štyroch autorov umiestnilo na treťom mieste.

Svoju silu si nesie v koreňoch, krásu na obdiv prejavuje v korune, celý život si zapisuje vo svojom vnútri. Pozná ho vietor, hmla, rosa, sneh i slnko. Sám príjme čo iný nedokáže, on však vráti kyslík. S ním budeme, bez neho už nie. Požičajme si a vráťme viac... STROM"píšu papierne v úvode publikácie.

Sme radi, že sa nám opäť podarilo vytvoriť kalendár, ktorý ocenila aj odborná porota súťaže. To nás len utvrdzuje, že papier aj v tejto forme má stále miesto v našich životoch. Ďakujeme ešte raz kolegom, ktorí prispeli do kalendára svojimi fotografiami," povedala na margo ocenenia, Ľudmila Ujmiaková z Mondi SCP.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia