Katarína Holdošová: Cestovná agentúra je splnený sen

Katarína Holdošová: Cestovná agentúra je splnený sen

RedakciaAktuality18.4.2023

Porozprávala nám o tom, čo pre ňu znamená cestovanie, čo obnáša založenie takejto agentúry, a aké destinácie odporúča.

V roku 2022 ste založili Cestovnú agentúru BomDia. Ako vznikol tento nápad?

Bom Dia znamená Dobrý deň po Portugalsky, čo je úradný jazyk Kapverdských ostrovov. Pri mojej prvej návšteve v júni som už mala rozbehnutý projekt s vlastnou CA a zamýšľala som, aký názov bude pre moju firmu najvýstižnejší. Keďže som sa tam cítila veľmi dobre a na každom rohu som počula spomínané Bom Dia, napadlo ma, že to bude ten správny názov pre moju cestovnú agentúru. Chcela som niečo odlišné, niečo zaujímavé, niečo čo napovie mojim klientom, na ktorú krajinu sa hlavne zameriavam.

Spoločnosť na Kapverdoch.

Čo pre Vás znamená cestovanie?

Cestovanie je pre mňa súčasť môjho života. Veľmi rada spoznávam krajiny na vlastnej koži, poprípade cez workshopy, školenia, prednášky. Celý môj deň alebo svet sa točí okolo cestovania, či už pre mojich klientov alebo moje vlastné cesty. Milujem ten pocit, keď si zakúpim letenku, zaznačím výlet do kalendára, pomaly pracujem na Itinerári a už sa každé ráno teším, že sa nejaká nová cesta blíži.

Ako ste získali potrebné skúsenosti v oblasti cestovného ruchu?

Skúsenosti som naberala už na strednej škole Manažment cestovného regionálneho ruchu, kde som už vtedy cítila, že moja cesta bude viesť práve k cestovnej kancelárii / agentúre. Pár rokov som si odpracovala ako recepčná v hotelovom rezorte, kde som sa na to pozerala aj so strany zákazníka. Odsledovala som si aké má predstavy, požiadavky, atď. Tesne pred Covidom som sa zamestnala v cestovnej agentúre v Martine, kde som dostala to pravé know-how na vedenie cestovnej agentúry, za čo som veľmi vďačná. Veľa skúseností z oblasti geografie a histórie som si naštudovala sama, či už vďaka cestopisom alebo dokumentárnym filmom. A každý deň sa snažím niečo nové naučiť aby sa moje služby v cestovke zlepšovali .

Aké boli začiatky? Čo všetko obnáša založenie takejto agentúry?

Pracovala som na svojom podnikateľskom pláne približne rok pred otvorením. Spisovala som si body, aby som na nič nezabudla, veľa zmlúv, papierovačiek. Pred otvorením som mala veľkú obavu, nikdy predtým som firmu nevlastnila. No po otvorení ten strach opadol a viem, že jediná možná cesta je úspešná cestovná agentúra so spokojnými klientmi.

Založenie agentúry je pomerne zložitý proces, pretože buď musíte mať dokončenú vysokú školu a pol roka praxe alebo prvý stupeň vysokej školy a 1 rok praxe, poprípade bez VŠ ale 2.ročnú prax. A tu prichádzame ku kameňu úrazu, pretože, či CK alebo úrady chcú od vás prax, ale nik vám ju nechce dať. Dlhé roky som posielala žiadosti, motivačné listy ohľadom práce delegáta, sprievodcu, predajcu zájazdov, v každom prípade som sa dostala k odpovedi, že ľutujú ale hľadajú človeka s praxou. Lenže ako ju mám získať, keď mi ju nik nechce poskytnúť? Pritom nevedia, či ten človek nebude svoju prácu robiť lepšie a tú prax dostane „do krvi“ po krátkej dobe.

Výhľad na Jeruzalem.

Aké zájazdy a destinácie nájdeme v ponuke?

V ponuke zájazdov nájdete celý svet. Od Grónska až po plavbu loďou ku brehom Južného Pólu , ale moja srdcovka sú práve Kapverdské ostrovy, pretože Slováci ich extra nepoznajú a je to cenovo prijateľná exotika po celý rok. A samozrejme moje milované Taliansko, či už poznávacie zájazdy alebo pobytové.

Ktoré by ste označili za najzaujímavejšie a prečo?

Je veľmi veľa krásnych miest na svete a mnohé som ešte nevidela. Nedá mi určiť len jedno. No napadá ma Jordánsko. Veľmi milo ma táto krajina prekvapila. Skvelé hoteli, krásne pláže, výborné služby a samozrejme bájna Petra. Petra je veľmi čarovné miesto, celá tá cesta kaňonom smerom k Pokladnici je tak napínavá a plná histórie, že som mala zimomriavky aj keď bolo 30 °C. Taktiež Jeruzalem bol veľmi špecifický v rámci poznávacích výletov. A určite nevynechám farebný a voňavý Istanbul.

Ktoré krajiny sú Vašou srdcovou záležitosťou?

Dlhé roky kraľovalo v mojom svete Taliansko, tá kultúra, gastronómia, história, spôsob života a spôsob komunikácie bolo niečo, na čo som sa vedela dívať hodiny. Minulý rok sa pridali aj tie moje Kapverdy, lebo takú pohodu a pokoj na duši som necítila ešte nikde inde pred tým. Keď si sadnete podvečer na pláž pri západe slnka, s výhľadom na ten najtyrkysovejší oceán, aký som videla a pozorujete život naokolo. Rybári, ktorí sa pripravujú na ráno, deti hrajúce futbal na pláži a veľa pozitívne naladených ľudí prechádzajúcich okolo, je na nezaplatenie. Každému raz prajem zažiť ten pocit domova na mieste, ktoré je od domova tak veľmi vzdialené.

Akú destináciu by ste nám odporučili na rodinnú letnú dovolenku a akú na dobrodružné spoznávanie?

Skúsim to tak v krátkosti, pretože to by bola veľmi dlhá odpoveď. Každý klient je jedinečný, má vlastné nároky, požiadavky, predstavy. Vždy sa na úvod pýtam klientov, pokiaľ ich dobre osobne nepoznám, aké majú predstavy. Či chcú lacnú dovolenku alebo si potrpia na vyšší štandard. Tiež záleží či je to ich prvá rodinná dovolenka s deťmi, či chcú ísť vlastnou dopravou alebo letecky, poprípade autobusom.

Pre rodiny s malými deťmi , pokiaľ nedostanem od klienta presnú krajinu, vyberám na úvod Chorvátsko, Grécko, Bulharsko. Ak sú deti väčšie pripájam aj Turecko, Tunisko.

Taktiež záleží od ročného obdobia. Ak je to zima/jar. Tak Egypt, Kapverdy.

Ak sa jedná o poznávaciu dovolenku a deti majú na to už vhodný vek, tak jednoznačne Disneyland v Paríži. Rodičia si užijú Paríž a deti Disneyland.

Aký spôsobom sa chce Bom Dia ďalej rozvíjať?

Každý deň pracujem na rozvoji, či už online školeniami, workshopom, alebo pracovnými cestami – Iinfocestami, na ktoré sa vždy veľmi teším, pretože sa snažím vybrať novú krajinu, ktorú som ešte nenavštívila a viem, že klienti ju majú v obľube. Na infocestách navštevujeme zazmluvnené hoteli, testujeme jedlo a pláže, taktiež si reálne vyskúšame ponúkané výlety pre klientov. Aby sme vedeli podať tie najpresnejšie a najaktuálnejšie informácie o danom hoteli a službách.

Oceán na Kapverdoch.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia