Vchádzame na druhé poschodie Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku (PF KU), odkiaľ sa šíri najväčší krik. Nikto sa tu neháda, nenaháňa, ale ani pokojne nesedí. Za sklenenými okienkami jednotlivých učební sedia deti, ktoré sa hlásia, vykrikujú, dopĺňajú lektorky, alebo ich z času na čas aj potrápia rôznymi otázkami. Lektorky sú študentky jednotlivých fakúlt, ktoré počas prázdnin nadobúdajú prax. Niektoré z nich už majú s učením detí skúsenosti ako animátorky, niektoré sa s výchovou v takomto prostredí stretli prvýkrát. Víta nás dekan PF KU v Ružomberku, Peter Krška. „Je to osveta aj pre naše mesto, pretože deti, ktoré tu máme, sú prevažne z Ružomberka. A čo je milé, tak z detí, ktoré boli v minulosti študentmi Detskej univerzity, sa k nám vracajú aj ako študenti riadnej univerzity,“ spomína Krška.
Múdrejší vyhráva
Silvia Kaščáková je koordinátorkou Detskej univerzity a pôsobí ako odborná asistentka na Katedre predškolskej a elementárnej pedagogiky PF KU. „Cieľom Detskej univerzity je ponúknuť dobrú a vhodnú alternatívu na trávenie voľného času. Navyše naše študentky získajú prax a majú reálnu skúsenosť so starostlivosťou o deti, je to dielo nielen Pedagogickej fakulty, ale aj celej univerzity, lebo tu máme študentov (animátorov) aj z ostatných fakúlt,“ približuje koordinátorka. Tento ročník absolvovalo univerzitu 90 deti od 8 do 14 rokov. „Dbáme na to, aby tie informácie neboli podávané sucho, ale zábavnou formou,“ dodáva Kaščáková, ktorej pri organizovaní pomáha Katarína Rusinová. „Máme tu rôzne témy vzhľadom na katedry, ktoré si pripravili program pre deti. Je tu náboženstvo, informatika, ruský, taliansky a nemecký jazyk, psychológia, zdravotníctvo a každý sa snaží inšpirovať našim tohtoročným mottom Múdrejší vyhráva,“ vysvetľuje.
Bakalárik, magistrík a už aj doktorík
Deti počas štyroch dní absolvujú takmer celý akademický proces. Začali imatrikuláciou, zápisom do indexu a svoje štúdium ukončia promóciou. Deti, ktoré už absolvovali tri ročníky, získajú aj titul bakalárik, po piatich rokoch magistrík a tento rok prvýkrát udelia aj titul doktorík študentom, ktorí absolvujú už šiesty rok detskej univerzity.
Na workshope
Ideme sa pozrieť na workshop. Pri dverách dozerajú na skupinu detí dve študenti, ďalšie dve stoja pred tabuľou a vysvetľujú. Sme na zdravotníckom workshope, kde sa práve učia prvú pomoc. „Snažíme sa to situovať na to leto, učíme ich, čo spraviť, ak sa popália, ak sa spália od slnka, ako predísť úrazom, úpalu, ale aj čo majú robiť pri dopravnej nehode alebo ako udržiavať šoféra v strehu,“ rozpráva nám mladá študentka Martina z Fakulty zdravotníctva. A už je pri nás aj malá Valentínka, ktorá sa tento rok dočká svojho vytúženého bakalárika. „Dnes sme už mali workshop o germanistike, kde sme sa učili nemecký jazyk, ale prvá pomoc ma baví viac,“ hovorí 5-ročné dievčatko.
Z druhých dvier sa už ozýva „Wie heißt du?“, na čo pohotovo odpovedá malý Paťko. Pýtame sa ho, čo sa tu zatiaľ naučil. „Ja som už všetky slová vedel, lebo chodím na nemčinu,“ hovorí. Cieľom tohto kurzu je naučiť detí čo najviac slovíčok za krátky čas. „A niektoré už toho skutočne vedia veľa, lebo chodia alebo chodili na nemčinu,“ prezrádza Veronika, jedna z lektoriek a zároveň študentka z Katedry germanistiky.
Program doplnili aj divadelníci z Divadla Portál. „Hralo sa nám fantasticky,“ zhodnotil herec aj riaditeľ divadla Lukáš Maťufka. Predstavenie situovali opäť do veľmi edukačnej roviny. Keď si deti v jednom momente vytiahli smartfóny, Francúz povedal, že má rád jedlo a nemá rád, keď ho točia. „Deti odložili telefóny a počúvali, v divadle sa z toho dá vykúzliť vtipná situácia a v tom je to krásne, tie deti sú úprimné,“ uzatvára Maťufka.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia