Katolícka univerzita v Ružomberku pripravila multižánrový festival UNIUM 2023

Katolícka univerzita v Ružomberku pripravila multižánrový festival UNIUM 2023

RedakciaAktuality24.4.2023

Jednotlivé súčasti programu sa uskutočnia v dňoch 24. – 27. apríla 2023 v priestoroch Katolíckej univerzity a jej fakúlt. Dejiskom bude Univerzitná knižnica, Výstavná miestnosť v priestoroch rektorátu, Organová sieň, či priestory Filozofickej fakulty. Prostredníctvom sociálnych sietí bude z vybraných aktivít zabezpečený aj online prenos.

„UNIUM v názve odkazuje na univerzitu ako srdce podujatia, ale aj na umenie a ľudský um, a tiež univerzum, ktoré nás spája a dáva možnosť ho spoločne vytvárať. Postupnými krokmi chceme z neho urobiť podujatie, ktoré bude fórom hodnotovej a intelektuálnej formácie mladých ľudí, pri ktorej radi privítame aj širšiu verejnosť,“ uvádzajú organizátori.

Na festivale bude prezentované literárne, hudobné, výtvarné umenie, a taktiež mediálna tvorba. Hudobné umenie priblíži Celoslovenská interpretačná súťaž s medzinárodnou účasťou - Študentská umelecká činnosť v hre na klavíri, hre na organe, štvorručnej hre na klavíri, sólovom speve a komornom speve. Súčasťou programu je aj Koncert porotcov v Organovej sieni. Formát s názvom Literárne kupé prinesie autorské čítania a besedy so spisovateľkami a spisovateľmi. Hlavným hudobným hosťom bude slovenská speváčka a herečka Veronika Rabada, klavírne ju bude doprevádzať speváčka a skladateľka Skyva (Zuzana Eperješiová). Prostredníctvom vernisáže Medzinárodnej výstavy pedagógov a študentov pod názvom ko-laboratórium bude predstavené literárne umenie. Hlavným hudobným hosťom je Mila Medvedovska, speváčka a hudobná pedagogička z Ukrajiny, ktorá našla dočasné útočisko na Slovensku. Mediálna tvorba bude prezentovaná prostredníctvom celoslovenskej súťaže stredoškolákov v mediálnej tvorbe. Súťaž bude rozdelená do 4 kategórií: kategória text, fotka, rozhlas a televízia.

„Cieľom festivalu je okrem iného rozvíjať lásku k umeniu a kultúre, spoznávať históriu rôznych národov, zbližovať mladých ľudí a rozšíriť kultúrny rozhľad mladej inteligencie. Festival bol od začiatku postavený aj ako prehliadka umeleckých trendov a vývoja v literatúre, hudobnej interpretácii, recitácii, speve či maľbe, ale zároveň aj ako súťažná konfrontácia pre študentov, s úmyslom otvoriť univerzitu mestu, regiónu aj Slovensku,“ uvádzajú organizátori.

Stanislava bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia