Katolícka univerzita zisťuje telesnú zdatnosť detí v Ružomberku a okolí

Katolícka univerzita zisťuje telesnú zdatnosť detí v Ružomberku a okolí

RedakciaAktuality29.4.2019

Životný štýl dnešnej doby ovplyvňuje vo veľkej miere aj naše správanie a záujmy. V detstve deti získavajú určité stereotypy chovania, ktoré majú väzbu aj na zdravie a vývoj telesnej a duševnej kondície. Je zistené, že svalová činnosť a koordinačne náročná činnosť zvyšuje inteligenciu.

Od januára 2019 začali členovia Katedry telesnej výchovy a športu PF KU v Ružomberku testovať šikovnosť detí prvých až šiestych tried v školách v okolí Ružomberka. Doposiaľ sa podarilo spolu otestovať 495 chlapcov a dievčat v troch základných školách: Základná škola s materskou školou v Ľubochni, Základná škola Klačno a Základná škola s materskou školou v Liptovskej Teplej.

Testovanie je súčasťou projektu Základné pohybové kompetencie a zručnosti žiakov základných škôl, ktorý podporila nadácia MONDI SCP Ružomberok.

Akou metódou sa testuje ? Čo je MOBAK?

Približne v roku 2000 začali výskumníci z Bazilejskej univerzity zo Švajčiarska pod vedením výskumníka Dr. Christiana Herrmanna spolu s ďalšími nemeckými odborníkmi z praxe vytvárať systém testových batérii - MOBAK (odvodené z názvu v nemeckom jazyku Motorische Basis Kompetenzen). Hlavným zámerom konštrukcie testových batérií bolo, aby prevažná väčšina deti úspešne vykonala pohybové úlohy v testoch.

Toto testovanie je smerované, aby deti vôbec zvládli jednotlivé testové batérie a aby sa z nich tešili. Nejde o to, kto bude víťaz, cieľ je jasný: upriamiť pozornosť detí na šport. Ide o implementáciu do slovenského prostredia,,“ povedal pre náš portál doc. Peter Mačura, PhD., koordinátor projektu.

Dnes sa tieto testové batérie používajú v 10 krajinách Európskej únie a čoskoro bude možné porovnať úroveň šikovnosti detí podľa krajín navzájom. Každá testová batéria pozostáva zo štyroch testov na zistenie zručnosti ovládania lopty (loptičky) a zo štyroch testov na zistenie úrovne ovládania pohybov vlastného tela.

Výsledky detí sa podľa koordinátora projektu menia od školy po školu. „Principiálne je to zvládnuteľné, deti majú skutočne z toho radosť, keď sa im podarí zvládnuť jednotlivý prvok batérie,“ vysvetlil P. Mačura.

Učitelia na Katedre telesnej výchove a športu budú realizovať následne po testovaní výskumný projekt s vedeckými cieľmi. „Z projektu sa postupne publikujú fragmenty, urobí sa záverečná správa, či výskumné články. V novembri nás čaká v Brne jedno z prvých vystúpení, čo sme zistili z meraní,“ dodal v závere koordinátor P. Mačura.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia