Každá kvapka je vzácna. Členovia a sympatizanti OZ Ružomberčan opäť pomohli, tentoraz darovaním krvi

Každá kvapka je vzácna. Členovia a sympatizanti OZ Ružomberčan opäť pomohli, tentoraz darovaním krvi

RedakciaAktuality9.2.2024

Občianske združenie Ružomberčan spoločne s vojenskou nemocnicou organizujú už tri roky Ružomberskú kvapku krvi, za sebou má úspešnú 13. akciu. V piatok 9. februára, možnosť sadnúť si do odberového kresla využilo takmer 50 darcov. Aj vďaka nim je situácia s krvou v tomto zdravotníckom zariadení stabilizovaná.

Prvodarcovia vždy potešia

Do kolónky prvodarcov zapísali 38- ročného Tomáša Blažeka. „Prišiel ten pravý čas. Nahovorila ma kolegyňa z práce. V rodine sa zatiaľ nikto na to neodhodlal, manželka bola prekvapená. Verím, že tu nie som posledný krát.“

Medzi darcami boli aj Iveta, Matúš a Barbora Antolovci z Ružomberka. Iveta túto procedúru absolvovala už vyše 40-krát a je držiteľkou zlatej plakety MUDr. Jánskeho. „Toto je skvelá osveta. Ľudia, ktorí o darovaní krvi nevedia, alebo majú málo informácií, sa aj prostredníctvom OZ Ružomberčanviac dozvedia o tejto forme pomoci.“

Syn Matúš má za sebou sedem odberov, 18-ročná sestra Barbora zatiaľ dva. „Vzorom sú mi moji rodičia, otec má už diamantovú medailu. Návšteva transfúznej stanice prináša nielen pomoc iným, ale zároveň možnosť zistiť svoj zdravotný stav,“ povedala Barbora.

Romanovi Nemčekovi chýbal do striebornej plakety jeden odber, získal ho práve počas tejto Ružomberskej kvapky krvi. S krvnou skupinou B mínus, je vždy vítaný, pretože darcov skupín Rh negatív je stále nedostatok. „Prvý raz ma nahovorili kolegovia počas Dňa zmeny v papierňach. Prišla tam odberová jednotka a využil som ju. Odvtedy chodím do vojenskej nemocnice pravidelne.“

Bez miestnych by to nezvládli

Jaromír Tupý, prednosta kliniky hematológie a transfuziológie zhodnotil situácia s krvou v súčasnosti vo vojenskej nemocnici ako primeranú, ale súčasný stav sa môže rýchlo zmeniť. Rozvíja sa chrípková epidémia, ktorá ovplyvňuje zásoby krvi, pretože človek je po prekonaní ochorenia na niekoľko týždňov vyradený z darovania. Ale počet pacientov neklesá.

„Krv treba stále a aj akcie organizované OZ Ružomberčan v spolupráci s nemocnicou sú zárukou, že naša nemocnica jej bude mať dostatok. Spoliehame sa na miestnych obyvateľov, členov OZ a zamestnancov papierní. Ružomberská kvapka krvi dáva možnosť stretnúť sa nielen s viacnásobnými darcami, ale hlavne s prvodarcami, od ktorých očakávame, že to nie je ich posledná návšteva transfúznej stanice,“ povedal Jaromír Tupý.

Okrem takýchto podujatí môžete darovať krv v Klinike hematológie a transfuziológie ÚVN SNP Ružomberok – FN dvakrát týždenne, v utorok a štvrtok. Na odber je potrebné prihlásiť sa telefonicky na čísle 044/438 2401 v pracovných dňoch od 10:00 hod do 12:00 hod a od 13:00 hod do 15:00 hod.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia