Každoročné jesenné divadlo našich lesov je na konci

Každoročné jesenné divadlo našich lesov je na konci

RedakciaAktuality12.10.2018

Počas uplynulých týždňov sme mali možnosť byť svedkami úžasného divadla odohrávajúceho sa v našich lesoch. Práve od septembra až do začiatku októbra sa dalo začuť silné ručanie jedného z najkrajších tvorov, žijúceho v našich horách – jeleňa.

O tom, čo je podstatou jelenieho ručania porozprával viac Jozef Halama z Mestských lesov Ružomberok: „V prvom rade treba povedať, že jelene počas ruje ručia viacerými spôsobmi pri rôznych situáciách akými sú napríklad, keď jeleň hľadá jelenice, keď sa jeleň nachádza pri jeleniciach, keď sa nachádza na rujovisku, keď je jeleň na rujovisku s rujnou jelenicou, ďalej je to výhražné ručanie, víťazné ručanie, túžobné ručanie alebo ručanie vyzývajúce na súboj. Za jelením ručaním sú hormóny. Jelenice prichádzajú do ruje a v jeleňoch sa prebúdza pud zachovania rodu. Tohtoročná ruja začala pomerne skoro, už začiatkom septembra, no potom sa jej intenzita až do 20. septembra nezvyšovala. Vrchol ruje bol v našom revíri zaznamenaný posledný septembrový týždeň. Čo sa týka úspešnosti lovu kapitálnych jeleňov, tohtoročná ruja bola priemerná. Ulovené boli dva medailové jelene a ďalšie štyri staršie.“

Domov tu má okrem jeleňa aj množstvo iných tvorov

V poľovnom revíri Smrekovica, ktorý poľovnícky obhospodarujú Mestské lesy Ružomberok je na základe úživnosti revíru vypočítaný normovaný stav zveri. Podľa tohto stavu by sa na tomto území malo nachádzať 127 kusov jeleňej, 140 kusov srnčej a 24 kusov diviačej zveri. Normovaný stav pritom zodpovedá takému množstvu zveri, že ich revír dokáže uživiť bez toho aby vznikali škody na lesných kultúrach, poľnohospodárskych plodinách a pozemkoch. Okrem uvedených druhov sú v tomto revíri prítomné aj ďalšie druhy zveri: približne 30 kusov medveďa hnedého, 4 až 6 kusov vlka dravého, 2 až 4 kusy rysa, 100 kusov líšok pričom ročne sa uloví 15 až 20 z nich, ďalej je to asi 40 až 50 kusov jazveca, zhruba 60 kusov kuny lesnej a skalnej, ulovený bol aj jeden kus psíka medvedíkovitého a na Maline Brde a Škutovkách sa občas objaví aj kamzík. Stav hlucháňa je v posledných rokoch pre tento revír vyrovnaný, no na jeho ochranu boli vytvorené rezervácie Smrekovica a Jánošíková kolkáreň.

Poľovníci majú prácu počas celého roka

Podľa Jozefa Halamu, zmyslom ich poľovníckej činnosti nie je len loviť zver. „Našou úlohou je predovšetkým sa o zver starať, prikrmovať ju v čase núdze, ochraňovať pred dravou zverou, pytliactvom, alebo pred nepriaznivými životnými podmienkami a vplyvmi civilizácie. Taktiež sa snažíme zveľaďovať poľovný revír údržbou existujúcich a budovaním nových poľovníckych zariadení,“ dodal.

Poľovníci vykonávajú počas jednotlivých mesiacov rozličné aktivity. Od januára do marca, čo je aj tzv. obdobie núdze, vykonávajú zimné prikrmovanie, sledujú stav zveri pre jarné sčítanie a lovia škodnú zver. V apríli sa venujú vyčisteniu a asanácii kŕmnych zariadení a roznášaniu soli. Teplé mesiace od mája až do augusta využívajú na opravu starých a stavbu nových poľovníckych zariadení ako sú chaty, posedy, krmelce, zásobníky či soľníky. Čistia chodníky, sadia stromčeky a pripravujú krmivo na zimu. V septembri prebieha jelenia ruja a s ňou spojený lov na jelene, ktorý pokračuje až do decembra. Celoročne sa poľovníci starajú o napĺňanie solísk, čistenie studničiek a napájadiel a neustále navštevujú revír kvôli ochrane zveri.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia