Kde bol väznený legendárny zbojník?

Kde bol väznený legendárny zbojník?

RedakciaAktuality3.3.2023

Liptovské múzeum pripravilo z cyklu Príbeh nášho múzea ďalšiu zaujímavú prednášku, a to pod názvom Bolo Jánošíkovo väzenie Jánošíkovým väzením?.

Celé dekády sa tvrdilo, že Juraj Jánošík bol väznený v kaštieli Vranovo v Palúdzke. Keď sa ale človek nad tým bližšie zamyslí, tak zistí, že to nemá žiadnu logiku. Veď to bolo sídlo tamojšieho zemana a nie miesto, kde zavierali stoličných väzňov. Počas celého 18. storočia boli stoliční väzni v dnešnom Liptovskom a vtedy Svätom Mikuláši. Takže začal som pátrať po tom, kde ten príbeh Jánošíkovho väznenia v kaštieli Vranovo vznikol a či je to možné, alebo nemožné, že sa to mohlo aj stať,“ objasnil pre náš portál pointu svojej pripravenej prednášky kurátor - etnológ Liptovského múzea Miroslav Nemec.

„Jánošíkovo väzenie“ v utorok (7. marca 2023) zavíta do sídelnej budovy Liptovského múzea v Ružomberku, v stredu (8. marca) do Čierneho Orla v Liptovskom Mikuláši a vo štvrtok (9. marca) do Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku. Vždy prednášky začínajú o 16. hod.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia