Cenu Miroslavovi Sanigovi udelila Konferencia biskupov Slovenska (KBS) na návrh Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru, ktorej predsedá ordinár Mons. František Rábek. Odôvodenie a Laudatio k oceneniu doc. Miroslava Sanigu predniesol Viliam Novák. Vyzdvihol v ňom pedagogickú, ekologicko-výskumnú, ale hlavne publikačnú činnosť laureáta. „Jeho produkcia najmä populárno-vedeckých diel pravdepodobne nemá na Slovensku obdoby, a duch týchto diel je predchnutý vierou v Stvoriteľa“.
Slávnostný ceremoniál odovzdania cien spojený s prednáškami laureátov sa uskutočnil v bratislavskom Primaciálnom paláci. Predchádzala mu svätá omša v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave. KBS udelila ocenenie Fides at ratio už po jubilejný desiatykrát, a to pri príležitosti výročia vydania encykliky pápeža Jána Pavla II. Fides et ratio (Viera a rozum). Katolícka cirkev ním chce vyjadriť úctu vedcom, ktorí svojím pôsobením a vedeckou činnosťou prispievajú k dialógu vedy a viery.
„Každé ocenenie vnímam v kontexte okolia, ktoré formuje človeka. A teda aj cena „Fides et ratio“ patrí môjmu okoliu a ľuďom, ktorí ma vychovávali a vzdelávali, s ktorými som vyrastal v našej dedinke Liptovské Revúce a učitelia aj spolužiaci na všetkých stupňoch štúdia. Sám by som nijaké ocenenie neuniesol, a tak ho rozdeľujem medzi všetkých „spolulaureátov“, s ktorými ma prezieravý Boh nechal a necháva účinkovať v hre zvanej pozemský život. Aj toto ocenenie však patrí v prvom rade nášmu Pánovi. Bez talentov, ktorými nás obdarúva, by sme boli ničím a nikým,“ povedal pre náš portál ocenený prírodovedec, M. Saniga.
Podľa neho sa u prírodovedca veda snúbi s vierou. Vták je obdarený dvoma krídlami, aby mohol lietať povetrím. S jedným krídlom nedokáže vzlietnuť. „Viera je jedno krídlo a veda druhé krídlo. Tak ako krídla vtáka mávajú v súzvuku, aj viera a veda jestvujú v harmónii a jedna druhú obohacujú,“ popisuje dialóg viery a vedy, M.Saniga.
Vnímanie voľným okom postačuje človeku na to, aby pri pozorovaní prírody nevychádzal z úžasu nad nadprirodzenou krásou jej prelestných zátiší, rozmanitosťou prírodnín i fascinujúcimi javmi. „Voľným okom máme možnosť pozorovať v prírode nespočetné množstvo úžasných javov a unikátnych prírodnín, ktoré svojim jedinečným výzorom alebo aj špecifickým protokolom správania vskutku oči kolúc velebia Stvoriteľa,“ popisuje Saniga.
Tvrdí, že rovnako nápadne ohlasujú Božiu slávu aj inak voľným okom nepostrehnuteľné miniatúrne prírodniny. Mikrobiológov nadchýna život bunky s vysoko organizovanou činnosťou všetkých jej súčastí. „Bez ohľadu na to, či je človek veriaci alebo neveriaci, každý jeden z nás by mal k zázračnému životu a celému obklopujúcemu univerzu zachovávať patričnú úctu a spontánne sa spolupodieľať na ochrane tohto unikátneho Božieho veľdiela,“ pripomína prírodovedec.
Doterajšia publikačná činnosť Miroslava Sanigu:
Napísal 19 populárno – vedeckých knižiek pre deti o prírode; neuveriteľných 51 knižiek o živote prírody pre dospelých. Je autorom 2322 populárno – vedeckých článkov o prírode v dennej tlači, 4800 populárno – vedeckých príspevkov v rozhlase a 312 v televízii. Na stredných a základných školách predniesol 1790 prednášok, viedol 813 exkurzií. V spolupráci so Slovenskou televíziou vyprodukoval 7 populárno- vedeckých filmov.
Ocenenie Fides at ratio si okrem prírodovedca Miroslava Sanigu prevzal aj prof. Ján Grác, emeritný profesor Trnavskej univerzity.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia