Klinika vnútorného lekárstva ÚVN má nové vybavenie

Klinika vnútorného lekárstva ÚVN má nové vybavenie

RedakciaAktuality26.3.2019

Pri príležitosti európskeho mesiaca osvety o kolorektálnom karcinóme predstavil námestník riaditeľa Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok - FN (ÚVN) pre neoperačné odbory MUDr. Antoním Hruboň Ph.D v priestoroch Kliniky vnútorného lekárstva novinky, ktoré úzko súvisia s diagnostikou ochorení hrubého čreva a konečníka.

Vedenie ÚVN zakúpilo pre gastroenterologické oddelenie ultratenký kolonoskop v hodnote 30 000 eur, ktorý zlepší diagnostiku u malých detí a u dospelých pacientov, pri ktorých by bolo vyšetrenie klasickým kolonoskopom bolestivé alebo nerealizovateľné.

Rudolf Maškurica

Tlačovej konferencie sa zúčastnil námestník riaditeľa ÚVN pre neoperačné odbory MUDr. Antoním Hruboň Ph.D., ktorý je zároveň prednostom Kliniky vnútorného lekárstva a predsedom OZ Priatelia kliniky vnútorného lekárstva Ružomberok, primár gastroenterologického oddelenia MUDr. Jozef Záň PhD. a Ing. Milan Fiľo, ktorý je prezidentom spoločnosti ECO-INVESTMENT a.s.

„Pediatrický kolonoskop má obrovskú výhodu. Je tenší, ohybnejší a lepšie sa s ním doslova manévruje. To znamená, že u mnohých pacientov, ktorí majú zmenené anatomické pomery, alebo sú po gynekologických operáciách, je komplikované v takomto prípade vykonať kolonoskopiu. Stane sa aj, že ju nevykonáme, a tým pádom nedokážeme urobiť dôslednú prevenciu. A práve spomínaný kolonoskop je na toto najvhodnejší. Cez zúžené miesta sa dostaneme tam, kde chceme a určite to je komfortnejšie aj pre pacienta,“ vysvetlil pre náš portál Žijem v Ružomberku primár gastroenterologického oddelenia MUDr. Jozef Záň. Ako ďalej zhodnotil, takýchto kolonoskopov je v rámci Slovenska maximálne šesť kusov. „Veľmi nás teší, že zároveň rozbiehame pediatrickú endoskopiu, pacientov sme totiž museli posielať na toto vyšetrenie do Martina. Teším sa, že tu v Ružomberku už budeme môcť vyšetrovať menšie deti, prakticky od narodenia,“ konštatoval pre Žijem v Ružomberku primár.

OZ Priatelia kliniky vnútorného lekárstva Ružomberok tento rok darovalo klinike vybavenie v hodnote 109 201,20 eur. Časť finančných prostriedkov (60 000 eur) získalo občianske združenie od firmy Mondi SCP Ružomberok. Zvyšná časť prostriedkov bola z 2% daní, ktoré OZ získalo za minulý rok.

Ružomberskú nemocnicu podporujeme už viac ako 23 rokov a určite v tom budeme pokračovať. Je to mimoriadne významná inštitúcia a prajem si, aby naši zamestnanci, kolegovia, priatelia a všetci Ružomberčania dostávali tú najlepšiu starostlivosť. Aj ja mám s touto nemocnicou osobnú skúsenosť a môžem potvrdiť, že starostlivosť je na vysokej profesionálnej úrovni. Od personálnej až po prístrojové vybavenie patrí k špičkám na Slovensku a som rád, že sme aj my mohli k tomu prispieť,“ povedal pre náš portál prezident spoločnosti ECO-INVESTMENT a.s. Milan Fiľo.

Vďaka finančnej podpore od spoločnosti ECO-INVESTMENT a.s., ktoré darovalo finančné prostriedky Občianskemu združeniu Priatelia kliniky vnútorného lekárstva Ružomberok, sa na gastroenterologické pracovisko kliniky vnútorného lekárstva tiež mohol zakúpiť aj tretí automatický desinfektor – ľudovo povedané „práčka na endoskopy“. „Vďaka nej sa môžu zefektívniť a urýchliť pracie procesy endoskopických prístrojov, čo v konečnom dôsledku umožní vykonať viac endoskopických vyšetrení denne, a tým skrátiť čakacie doby pre pacientov,“ vysvetlil Antoním Hruboň, predseda občianskeho združenia.

Rudolf Maškurica

Občianske združenie tento rok tiež zakúpilo tri nové dialyzačné prístroje pre pracovisko Kliniky vnútorného lekárstva. „Kvalita nových prístrojov je vysoká, aj keď je dôležité aj to, ako sa ku liečbe postaví pacient, nakoľko je už doživotná,“ povedala pre náš portál sestra dialyzačného pracoviska Smoleňová.

Rudolf Maškurica

Chcem poďakovať okrem spoločnosti ECO-INVESTMENT a.s. aj spoločnosti Continental Matador Púchov, ktorá je pravidelným prispievateľom nášmu občianskemu združeniu. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí čo i len malou čiastkou v uplynulom období prispeli k tomu, že naše OZ Priatelia kliniky vnútorného lekárstva Ružomberok mohlo za necelé tri roky darovať ÚVN FN Ružomberok prístrojovú techniku, prípadne pomôcky slúžiace na zlepšenie starostlivosti o našich pacientov v celkovej sume 310 000 €,“ dodal na záver Antonín Hruboň.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia