Knihou Liptova 2022 sa stala kniha od ružomberského autora

Knihou Liptova 2022 sa stala kniha od ružomberského autora

RedakciaAktuality28.4.2023

Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa uskutočnilo v utorok 25. apríla 2023 v prítomnosti nominovaných autorov, zástupcov samospráv a kultúrnych inštitúcií a mediálnych partnerov. Do súťaže bolo nominovaných 21 titulov v kategórii beletria a 12 v kategórii odborná literatúra. Do hlasovania, ktoré prebiehalo počas marca a začiatkom apríla, sa zapojilo 1049 hlasujúcich.

V kategórii beletrie sa umiestnila na prvom mieste kniha ukrajinských rozprávok pre deti od ružomberského autora Milana Igora Chovana Čarovná loď. Igor Milan Chovan žije v Ružomberku, kde vyučuje na Škole úžitkového výtvarníctva. Je autorom viacerých kníh náučných rozprávok pre deti, povestí a románov určených dospelým čitateľom. Knihu nominovala do súťaže Mestská knižnica Ružomberok. „S pánom Chovanom spolupracujeme už niekoľko rokov, v podstate už od jeho pisateľských začiatkov. Je taktiež člen literárneho klubu Ružomberských spisovateľov, takže spolupráca je naozaj veľmi Intenzívna a stretávame sa aj v rámci podujatí Rendezvous pod schodami, ktoré sa konajú v priestoroch knižnice. Pán Chovan je autorom celej série kníh, ktoré sa dotýkajú tematiky slovenských rozprávok. Je u neho sympatické, že pri ilustrovaní svojich kníh spolupracuje so svojimi žiakmi z ružomberskej ŠUP, ktorí týmto spôsobom dostávajú priestor na realizáciu a získavajú prvé skúsenosti,“ hovorí Tatiana Babincová, riaditeľka Mestskej knižnice Ružomberok.

Druhé miesto v kategórií beletria obsadil román Karanténa: rok v prdeli od mikulášskej autorky Márie Blšákovej. Posledný liptovský kuruc Leopolda Moravčíka sa umiestnil na treťom mieste.

V kategórii odbornej literatúry oslovili hlasujúce publikum monografie obcí – Bobrovec, dejiny a súčasnosť s najvyšším počtom hlasov a Život Važca, ktoré sú dielom kolektívov renomovaných autorov – medzi inými Petra Víteka či Petra Laučíka. Tretie miesto získala publikácia Petra Olexáka: Stručná história vzťahov cirkvi a štátu.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia