Knihu o liptovskom múzejníctve krstili netradične

Knihu o liptovskom múzejníctve krstili netradične

RedakciaAktuality4.11.2020

Krst a predstavenie novej publickácie prostredníctvom online živého vysielania cez sociálnu sieť Facebook pripravilo uplynulý týždeň Liptovské múzeum v Ružomberku.

Nová kniha Múzejníctvo v Liptove, jeho vývoj a perspektívy rozpráva čitateľom o viac ako storočnej histórii muzeálnych inštitúcií v tomto regióne. Ako počas živého prenosu ozrejmil autor knihy Martin Krupa, samotná publikácia vznikala asi pred troma rokmi.

Viac ako sto rokov

Martin Krupa počas živého prenostu s publikáciou Múzejníctvo v Liptove, jeho vývoj a perspektívy

„Múzeá v Liptove už majú viac ako sto rokov, ich história sa začala v závere 19. storočia, kedy už v Ružomberku vzniklo prvé Alžbetínske múzeum bratov Kűrthiovcov, ktorí tak založili malé súkromné múzeum. Neskôr, začiatkom 20. storočia vznikla Liptovská muzeálna spoločnosť v Ružomberku, ale aj Liptovská zbierka v Liptovskom Mikuláši, tá dokonca ešte skôr ako Liptovská muzeálna spoločnosť,“ načrel do samotnej publikácie Martin Krupa.

Ako ďalej vysvetlil, kniha sa venuje aj niektorým osobnostiam, ako napríklad Ivanovi Houdekovi, či Jankovi Volkovi Starohorskému.

Netradičný krst

„Na to, aby sme knihu pokrstili a uviedli ju do života, potrebujeme krstných rodičov. Keďže žijeme dobu Covidu, sme pozatváraní doma, nemôžeme cestovať, náš krst bude preto nezvyčajný a prostredníctvom obrazovky,“ povedal Krupa. Knihu do života prostredníctvom priameho prenosu na sociálnej sieti uviedla riaditeľka SMOPaJ Dana Šubová, Ferdinand Uličný, osobnosť slovenskej historickej vedy a osobitne slovenskej medievalistiky. Slovo dostal aj riaditeľ partnerského Múzea Janka Kráľa Jaroslav Hric.

Vodou z Váhu a vetvičkou z našich lesov

Samotnú publikáciu napokon pokrstili vodou z Váhu a vetvičkou z našich lesov. „Za každou knihou, aj za touto sa skrýva poznanie, ktoré je obsiahnuté v stovkách, možno tisíckach archívnych metrov dokumentov, či fotografií. Táto kniha je príjemným sprievodcom a sympatickou pozvánkou na cestu po svete zaujímavej a dávnovekej práce. O to viac, že táto práca potrebuje veľa úsilia, času a menej hektiky príznačnej pre dnešnú dobu,“ povedal na margo publikácie vedúci vlastivedného oddelenia Liptovského múzea v Ružomberku, Karol Dzuriak.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia