Kvôli koronavírusu zaviedla nové opatrenia i Mestská knižnica v Ružomberku. V priestore jedného oddelenia sa môžu nachádzať maximálne traja čitatelia. „Započítavame aj deti. Čiže ak príde mamička s dvoma deťmi, ostatní návštevníci budú musieť počkať, kým ich vybavíme,“ vysvetľuje riaditeľka knižnice, Tatiana Babincová s tým, že by sa tam zároveň mali zdržiavať čo najkratšie.
„Stanovili sme čas 10 minút, ale to im nikto presne stopovať nebude. V zmysle platných nariadení je potrebné, aby predložili čitatelia negatívny výsledok testovania. Chceme, aby sa minimalizoval fyzický kontakt medzi nami a čitateľmi. Preto ich prosíme, aby si knihy buď objednávali dopredu, alebo si knihy sami vyberali, aby sme nemuseli byť až tak veľmi v kontakte,“ zdôrazňuje Babincová.
Knižnica čitateľom odporúča vrátenie kníh cez bibiliobox. Knihy potom po 24 hodinách vyberú a vydezinfikujú. Ten, kto nevyužije túto možnosť, môže knihy vrátiť do boxu na oddelení, kde opäť prejdú dezinfekciou. „Dobu výpožičiek sme nezmenili, akurát pri časopisoch sme predĺžili bežnú štandardnú výpožičnú dobu z jedného týždňa na dva týždne, aby nemuseli ľudia chodiť tak často,“ ozrejmuje Babincová.
Už niekoľko týždňov platí pravidlo neobmedzeného počtu výpožičiek.
„Štandardne sme mali vždy nastavené pravidlo, že päť kníh si mohli vypožičať deti, desať kníh dospelí. Teraz sme stanovili veľmi voľné pravidlo, a to - koľko čitatelia unesú. My určite nechceme zabrzdiť prístup ku knihám, nech si ich ľudia zoberú koľko chcú, ale hlavne nech obmedzíme fyzický kontakt,“ zdôvodňuje tento krok riaditeľka knižnice.
Na webovej stránke knižnice sa zároveň nachádza postup, ako knihy vopred objednať prostredníctvom katalógu. „Čitatelia nám môžu tiež napísať mailom, alebo zatelefonovať, my im knihy pripravíme a prídu si ich len vyzdvihnúť. Ten, kto si ich chce vyberať sám, má samozrejme aj takú možnosť,“ vysvetľuje Babincová.
Plánované podujatia musela knižnica presunúť. „Na jar sme robili vychádzku Strechy Ružomberka so spisovateľkou Alenkou Sabuchovou, prešli sme niektoré najznámejšie budovy v meste. Pokračovaním vychádzky je téma ženy, osobnosti Ružomberka v druhej polovici 19. storočia a prvej polovice 20. storočia,“ hovorí Babincová. V súčasnosti je na oddelení beletrie prístupná výstava Ženy Ružomberka, ktorá pozostáva z 12 fotografií, portrétov žien tohto obdobia. „V súčasnosti pracujeme na tom, aby bola funkčná aj vo virtuálnom prevedení na našej webstránke, kde zverejníme aj ich portréty a základné informácie. Týka sa to hlavne rodiny Makovických a širšieho spoločenstva okolo nich. Virtuálna verzia by mala byť pripravená počas novembra,“ konštatovala Babincová.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia