Knižnice pre všetkých! To je aktuálnym mottom Týždňa slovenských knižníc

Knižnice pre všetkých! To je aktuálnym mottom Týždňa slovenských knižníc

RedakciaAktuality4.3.2019

Začiatok marca – mesiaca venovaného knihám a čítaniu – sa nesie v znamení 20. ročníka celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc. Jeho 20. ročník začína dnes, 4.marca a potrvá až do 10. marca. Organizujú ho Slovenská asociácia knižníc (SAK) a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK). Jeho základným cieľom je podľa slov Tatiany Babincovej z Mestskej knižnice v Ružomberku pozitívne zviditeľňovať knižnice ako dôležité kultúrne a vzdelávacie inštitúcie, pod spoločným mottom Knižnice pre všetkých. Týždeň slovenských knižníc je v Mestskej knižnici Ružomberok spojený s kampaňou AAA: Ani halier, bezplatný ročný zápis do knižnice pre všetkých nových čitateľov; Antikvariát, predaj vyradených kníh za symbolickú cenu a knižná Amnestia, v rámci ktorej odpúšťame poplatky všetkým zábudlivcom a hanblivcom, nech sa naše knihy vrátia tam, kde majú byť,“ informovala riaditeľka.

V marci stúpa návštevnosť knižníc

Podľa výskumov stačí venovať denne čítaniu 15-20 min., aby sme získali dostatok informácií a podnetov. „Sme radi, keď sa dvere knižnice otvárajú počas celého roka, nielen v marci. I tak je práve tento mesiac obdobím, kedy je návštevnosť v knižnici najvyššia,“ hovorí zo skúseností. Častými návštevníkmi sú vraj materské a základné školy, ale záujem je hlavne o informačné besedy, ktorých témou je vysvetlenie základných knižničných pojmov: knižničný systém, katalogizácia, bibliografia či medzinárodné desatinné triedenie. „Pre tých najmenších volíme samozrejme iný, zážitkovejší prístup. Počas návštevy v knižnici sa s deťmi o knihách nielen rozprávame, ale nadväzujeme i tvorivými dielňami, nech si deti môžu vyrobiť vlastnú poznámkovú knižku alebo záložku. Vzhľadom k záujmu sme preto i rozšírili ponuku tematických podujatí pre najmenších (Boribon, O koníkovi Hrdzošovi, O Guľkovi Bombuľkovi), záleží už len od času, ktorý pani učiteľky chcú s deťmi v knižnici stráviť. S Osmijankom spolupracujeme na základných školách, rozšírili sme i ponuku literárnych pásiem pre stredné školy (F. M. Dostojevskij – román, ktorý mu zmenil život),“ hovorí o aktivitách Babincová.

Pomáhajú im špecializované projekty

V rámci výchovy predčitateľov sa pokúšajú o podporu pomocou špecializovaných projektov. V rámci žetónového hlasovania v Tescu funguje projekt Kukulienky na dovybavenie priestorov detského oddelenia pre trávenie času rodičov a starých rodičov s deťmi, ktorý získal 8 422 hlasov. „Už počas prvého marcového týždňa chceme začať prázdninovým čítaním na pokračovanie pre najmenších O Guľkovi Bombuľkovi,“ dopĺňa Babincová k projektu.

Marec plný autorských stretnutí

Návštevníkov zaujímajú aj autorské stretnutia: V piatok 15. marca sa deti stretnú s Natáliou Milanovou a jej nápadito ilustrovanou knižkou Dejiny národa slovenského, ktorá sa rozhodla posvietiť si na našu históriu z trochu iného uhla. 19. marca knižnica privíta autorku Kristínu Mišovičovú, ktorá píše pre dospelé ženy, ale v Ružomberku sa predstaví svojou prvou detskou knihou Decká z mesta sa (ne)vedia biť. Pre dospelých návštevníkov je vo štvrtok 14. marca pripravená dlho očakávaná prednáška etnologičky Ivety Zuskinovej Ľudová kultúra Liptova. V sérii cestovateľských prezentácií budú pokračovať 20. marca premietaním Svetozára Krna, autora prírodovedných a cestovateľských publikácií, s názvom Od prameňa Gangy po indický Tibet. „Minulý rok sme sa stretli s autorkou publikácii o psychosomatike Antoniou Krzemieňovou a na túto úspešnú besedu nadväzujeme prednáškou Sebaúcta rešpekt v živote v utorok 26. marca. Všetky uvedené podujatia sa nám darí organizovať vďaka tohtoročnej podpore projektu Kytica viazaná zo slov z prostriedkov Fondu na podporu umenia, o ktorej poskytnutí vo výške 2.000 € sme boli len pred pár dňami informovaní,“ potešene informuje Taliana Babincová.

Ranené vtáčatá zarecitujú

Tradične bude súčasťou marca regionálna recitačná súťaž Ranené vtáčatá, a tento rok bude jubilejný 25. ročník. Začne 26. marca a v závere mesiaca čaká knižnicu spoločná Noc s Andersenom, tento rok s nadanými deti zo Základnej školy Dončova. „Chceme pripomenúť, že pre staršie deti už druhý polrok v spolupráci s odborníkmi realizujeme kampaň proti šikane nesúcu názov Môj anjel sa vie biť, podľa jednej z najznámejších slovenských kníh, ktorá sa tejto tematike venuje. Záujem zo škôl je značný, je možné, že projekt bude s obmenami pokračovať i ďalej,“ uzatvorila riaditeľka.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia