Kočnerova Threema siaha až do Ružomberka

Kočnerova Threema siaha až do Ružomberka

RedakciaAktuality16.1.2020

Trnavského advokáta Korytára Ružomberčania dobre poznajú. Je známy tým, že zastupuje občianske združenie Ružomberský papier (predtým Eco-Papier). To sa už roky neúspešne snaží súdy presvedčiť o svojom údajnom nároku na podiel z ružomberských papierní. Teraz sa však Korytár, ktorý už v minulosti spolu s Kočnerom figuroval v kauze golfového rezortu v Báči, objavil aj v Kočnerovej Threeme. Komunikácia z tejto aplikácie s toxickým Kočnerom už potopila viacero vplyvných ľudí. Správy, ktoré si s Kočnerom písal jeho advokát Marek Para už rieši Slovenská advokátska komora. Uvidíme ako to bude v prípade Korytára.

Ponúkal Kočnerovi pomoc

Korytárova komunikácia s Kočnerom v Threeme, ktorú zverejnili Hospodárske noviny, je zaujímavá pretože Korytár ponúkal kontroverznému podnikateľovi, ktorý je momentálne vo väzbe, pomoc v kauze Glance House. Ide o kauzu, pri ktorej desiatky ľudí prišli o svoje peniaze i o byty, ktoré si za ne mali kúpiť. Kauza siaha do roku 2010, keď pre bernolákovskú bytovku Glance House došlo ku konfliktu spoluvlastníkov rovnomennej firmy Róberta Číža a Jany Šlachtovej. Vyústilo to zablokovaním jej majetku prokuratúrou aj súdmi, čo spôsobilo, že stavba je dodnes prázdna a chátra. O peniaze prišli vlastníci bytov i OTP Banka, ktorá stavbu financovala. V kauze figuroval Marián Kočner, ktorý pomáhal Šlachtovej a kontroverzne do nej zasiahol aj bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, takisto prepojený s Kočnerom.

Marian Kočner na súde. Foto: TASR

Čo písal v Threeme

Po rozličných machináciách sa spor o bytovku Glance House zasekol a k bytovke sa nevedela dostať ani jedna strana sporu. Vo februári 2018 Korytár píše Kočnerovi: „Odkup pohľadávky som testoval minulý rok, info k cene bolo 3 m e plus.“ Kočner reagoval, že si to ešte premyslí. Advokát ponúka, že do dohody o urovnaní by mohli zakomponovať nárok pre Kočnera. „400 z odmeny od banky a 600 z tej dohody,“ píše. Korytár Kočnerovi napísal, že konkurz „nateraz“ ovládajú konatelia Glance House Róbert Číž a Ivan Pokorný. Kočner odpovedal: „Treba to dokončiť cez konkurz Gapeja (firma s pohľadávkou, ktorú ovládal Kočner). „Ja nikdy nebudem súhlasiť, aby z toho Čížovci dostali čo i len cent. Radšej nech to v Gapeji zhnije,“ dodal Kočner.

O pár dní neskôr Korytár Kočnerovi napísal, že kauzu zbytočne betónuje. To Kočnera nahnevalo a reagoval podráždene: „Ty s Falisom ste to na začiatku po*ebali svojou neodbornosťou!!! Tak si vyprosím drísty o NEODBORNOM BETÓNOVANÍ!!!“. Korytár ešte s Kočnerom komunikoval až do mája 2018, ale na vyriešení problémov s bytovkou Glance House sa nedohodli. Korytár sa pre HN vyjadril, že v tomto prípade vystupoval ako mediátor. „Jedným z riešení na dosiahnutie dohody o urovnaní bolo postúpenie pohľadávok prihlásených v konkurzných konaniach v spoločnosti Glance House a Gapeja na tretie osoby,“ odpovedal na otázku, aká bola jeho úloha v kauze.

Kto je Korytár

Pavol Korytár, právnik pochádzajúci z Trnavy figuruje v kauze golfového rezortu v Báči, ktorú „preslávil“ podnikateľ Marián Kočner. Práve na túto kauzu ako prvý upozornil zavraždený novinár Ján Kuciak. Ako na konci roka 2017 zistili aktuality.sk, Kočner mal najskôr cez záložné právo ovládnuť firmu, ktorá ho vlastnila, potom predal jej akcie a záložné právo previedol na schránkovú firmu. Areál potom kúpil za zlomok jeho ceny v dražbe. A práve v dozornej rade akciovky Welten, ktorá areál prevádzkovala nesedel presne v tom čase nikto iný ako Pavol Korytár.

Kočnerove súdy

Marián Kočner je obžalovaný aj z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Kočner si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. Kontroverzný podnikateľ tiež čelí obžalobe aj v kauze falšovania zmeniek Televízie Markíza.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia