Koncert venovali majstrovi Fullovi

Koncert venovali majstrovi Fullovi

RedakciaAktuality12.2.2020

Pripravila ho tamojšia Základná umelecká škola Ľudovíta Fullu, ktorá pomenovanie po uvedenom umelcovi nesie od roku 2009.

Vo vyše hodinovom programe sa predstavili žiaci hudobného odboru z rôznych ročníkov. Vystúpili tam klaviristi, huslisti, flautisti, violončelistka. Spolu uvili nevšednú kyticu, ktorú symbolicky pripravili pre jedného z najvýznamnejších slovenských výtvarníkov Ľ. Fullu.

V podaní Skarlet Rišovej zaznela skladba R. Dchumanna Snenie

Galéria Ľ. Fullu v Ružomberku prezentuje a uchováva umelecké diela, ktoré Ľ. Fulla, jeden z najvýznamnejších a najosobitejších slovenských umelcov 20. storočia, daroval štátu.

Dar obsahujúci 548 diel maľby, kresby a grafiky bol vlastne „protihodnotou" za postavenie vlastného múzea. Galéria Ľudovíta Fullu sa začala budovať v roku 1965 a verejnosti bola sprístupnená 2. júla 1969 ako jedno z pracovísk Slovenskej národnej galérie. Umelec tu prežil posledné roky svojho života.

Novú stálu expozíciu sprístupnili verejnosti po rekonštrukčných prácach, ktoré v objekte prebehli na jar 2009. Predstavuje kľúčové diela Ľ. Fullu z majetku Slovenskej národnej galérii (SNG), ako aj z daru pre SNG - GĽF v novom výbere obohatenom aj o dávnejšie nevystavované diela, napr. o ukážky takzvaného „realistického" maliarstva, ktorému sa Fulla venoval v 30. rokoch, no aj o niektoré menej známe diela zo záverečného obdobia umelcovej tvorby.

Expozícia predstavuje aj texty Ľ. Fullu, ktorými komentoval svoju tvorbu. Publikum nájde v stálej expozícii maľby, tapisérie, ukážky kresby, grafiky a ilustrácií, sprístupnený je ateliér a pracovňa majstra. Ľ. Fulla (27. 2. 1902 - 21. 4. 1980) študoval na Umeleckopriemyselnej škole v Prahe (1922 - 1927, prof. Arnošt Hofbauer, František Kysela). Po roku 1927 pedagogicky pôsobil na Slovensku, v rokoch 1929 - 1939 ako profesor na progresívnej Škole umeleckých remesiel v Bratislave.

Za obraz Pieseň a práca získal roku 1937 cenu Grand Prix na svetovej výstave v Paríži. V rokoch 1949 - 1952 bol vedúcim oddelenia monumentálno-dekoratívneho maliarstva na novozaloženej Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odkiaľ z politických dôvodov odišiel.

Od roku 1962 žil a tvoril v rodnom Ružomberku. Venoval sa maliarstvu, grafike, kresbe, typografii a scénografii, ako aj knižnej ilustrácii, gobelínom a monumentálnym prácam pre architektúru.

© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia