Pripravila ho tamojšia Základná umelecká škola Ľudovíta Fullu, ktorá pomenovanie po uvedenom umelcovi nesie od roku 2009.
Vo vyše hodinovom programe sa predstavili žiaci hudobného odboru z rôznych ročníkov. Vystúpili tam klaviristi, huslisti, flautisti, violončelistka. Spolu uvili nevšednú kyticu, ktorú symbolicky pripravili pre jedného z najvýznamnejších slovenských výtvarníkov Ľ. Fullu.
Galéria Ľ. Fullu v Ružomberku prezentuje a uchováva umelecké diela, ktoré Ľ. Fulla, jeden z najvýznamnejších a najosobitejších slovenských umelcov 20. storočia, daroval štátu.
Dar obsahujúci 548 diel maľby, kresby a grafiky bol vlastne „protihodnotou" za postavenie vlastného múzea. Galéria Ľudovíta Fullu sa začala budovať v roku 1965 a verejnosti bola sprístupnená 2. júla 1969 ako jedno z pracovísk Slovenskej národnej galérie. Umelec tu prežil posledné roky svojho života.
Novú stálu expozíciu sprístupnili verejnosti po rekonštrukčných prácach, ktoré v objekte prebehli na jar 2009. Predstavuje kľúčové diela Ľ. Fullu z majetku Slovenskej národnej galérii (SNG), ako aj z daru pre SNG - GĽF v novom výbere obohatenom aj o dávnejšie nevystavované diela, napr. o ukážky takzvaného „realistického" maliarstva, ktorému sa Fulla venoval v 30. rokoch, no aj o niektoré menej známe diela zo záverečného obdobia umelcovej tvorby.
Expozícia predstavuje aj texty Ľ. Fullu, ktorými komentoval svoju tvorbu. Publikum nájde v stálej expozícii maľby, tapisérie, ukážky kresby, grafiky a ilustrácií, sprístupnený je ateliér a pracovňa majstra. Ľ. Fulla (27. 2. 1902 - 21. 4. 1980) študoval na Umeleckopriemyselnej škole v Prahe (1922 - 1927, prof. Arnošt Hofbauer, František Kysela). Po roku 1927 pedagogicky pôsobil na Slovensku, v rokoch 1929 - 1939 ako profesor na progresívnej Škole umeleckých remesiel v Bratislave.
Za obraz Pieseň a práca získal roku 1937 cenu Grand Prix na svetovej výstave v Paríži. V rokoch 1949 - 1952 bol vedúcim oddelenia monumentálno-dekoratívneho maliarstva na novozaloženej Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odkiaľ z politických dôvodov odišiel.
Od roku 1962 žil a tvoril v rodnom Ružomberku. Venoval sa maliarstvu, grafike, kresbe, typografii a scénografii, ako aj knižnej ilustrácii, gobelínom a monumentálnym prácam pre architektúru.
© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia