Na dolnom Liptove je približne 2400 včelstiev. O tohtoročných skúsenostiam so včelárením prinášame vám rozhovor s PaedDr. Margarétou Hockickovou, predsedníčkou Základnej organizácie SZV v Ružomberku a podpredsedníčkou RZ SZV Žilinský kraj.
Ako hodnotíte doteraz súčasnú včelársku sezónu?
Súčasná sezóna bola z časti ovplyvnená vyšším úhynom včelstiev počas zimného obdobia, ktoré bolo spôsobené klieštikom varroa a zároveň inými vírusovými chorobami. I napriek dlhšiemu chladnému počasiu v predjarnom období u nás na Liptove, prezimované včelstva dostatočne zosilneli a mohli využiť dobrú jarnú znášku. Kvetový med bol lahodný, s príjemnou vôňou, pomalšie kryštalizujúci. Nasledujúce znáškové obdobie bolo rozličné podľa lokality. Ovplyvnili ju najmä búrky, ale aj suché počasie. Už v polovičke júna sa objavila medovica z lipy na miestach, kde vošky nevymyl prudký dážď. Postupne rozkvitli i lipy, malina a v júli pokračovala lokálne medovica či kvetový med z lúk. Postupne sa končí znášková sezóna, lokálne sa však môže stále vyskytovať medovica.
V našom okrese sme sa stretli s vandalizmom, kedy boli včelstvá s úľmi poprevaľované, ale tiež aj s návštevou medveďa na včelnici. Včelám veľmi škodia, dokonca ich zabíjajú, aj postreky ovocných stromov počas ich kvitnutia a preto by sa mali robiť pred ich zakvitnutím.
Minuloročná sezóna bola najhoršou sezónou od roku 1965, kedy mnohí včelári, najmä tí, ktorí si zakladajú na medných výnosoch, svoj koníček so včelárením zanechali. Všetci včelári vkladali svoju nádej prvým rozkvitnutým kvietkom. Sezóna bola neporovnateľne lepšia, medné výnosy v mnohých prípadoch boli priemerné až nadpriemerné.
Ktorého medu bude najviacej?
Určite kvetový med. Počas kvitnutia ovocných stromov, ale aj iných stromov ako gaštan, lipa, ale aj repka boli vhodné podmienky pre zber nektáru. V mnohých prípadoch včielky využívajú znášku zo stromov, ktoré vysadili ešte naši starí otcovia, ale pomaly sa vytrácajú či už svojou životnosťou alebo jednoducho nekontrolovaným výrubom. Nahrádzajú ich tuje a kry, ktoré nie sú nijak významné pre náš hmyz. Preto sa zamyslime nad našou záhradou či verejným priestranstvom a spestrime pašu nie len tak užitočným včielkam, ale aj inému hmyzu. Pri výsadbe peľodajných a nektárodajných stromov ako lipa, javor, evódia a mnohé ďalšie je možné využiť finančnú pomoc. Veď stromy sú prospešné pre nás všetkých. V tejto otázke ma môžu záujemcovia kontaktovať, rada poradím.
Aká je situácia s lesným medom?
Medovicový med sa túto sezónu vyskytuje v lokalitách, kde neboli prudké dažde a zároveň nebolo veľké sucho, nakoľko vošky prudký dážď vymyje, ale zas na produkciu medovice vošky potrebujú primeranú vlhkosť.
Kedy predpokladáte ukončenie znáškovej sezóny včiel?
V niektorých lokalitách už pomaly končí, inde bude ešte pokračovať predovšetkým medovica. Preto je potrebné, aby sme zabezpečili vhodnou výsadbou rastliny, ktoré kvitnú v auguste či septembri ako napr.astry, slnečnice, zo stromov evódia. Ceny medu by nemali výrazne rásť oproti vlaňajšku, nakoľko minulý rok bol enormne zlý na produkciu medu. Ceny by nemali prekročiť 10 eur za kg.
Bližšie o práci včelárov sa môžete zoznámiť počas tradičného národpisného podujatia Včelárske nedeľa, ktoré sa uskutoční 25. júla v Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline. Začne sa o 10. 00 h a organizujú ho Liptovské múzeum v Ružomberku, Na účastníkov podujatia čakajú odborné prednášky, ochutnávky včelárskych produktov.
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia