Koronavírus v Ružomberku nepotvrdili

Koronavírus v Ružomberku nepotvrdili

RedakciaAktuality3.2.2020

Ako informovala hovorkyňa ÚVN, Petra Dišková, vozdidlom záchrannej služby bola privezená 33 ročná pacientka, letuška s podozrením na ochorenie spôsobené koronavírusom 2019-nCoV.

Keďže pacientka nemá pozitívnu cestovateľskú anamnézu, nenachádzala sa v poslednej dobe v oblasti s výskytom koronavírusu, bolo jej odporučené domáce liečenie. Doposiaľ dostupné výsledky vyšetrení poukazujú na bakteriálne a nie na vírusové ochorenie, čo pri zohľadnení absencie cestovateľskej anamnézy v rizikovej oblasti, ako i posledného letu mimo inkubačné obdobie, prakticky vylučujú infekciu koronavírusom 2019-nCoV,“ informovala Dišková. Rodina k pacientke napriek tomu privolala rýchlu záchrannú službu, ktorá ju priviezla do nemocnice. Pacientke zrušia karanténu a prepustia ju do domáceho liečenia.

Manželia nemajú príznaky ochorenia

V pondelok prišli na infektologickú kliniku ÚVN ďalší dvaja pacienti s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. „Ide o manželov, u ktorých boli odobraté vzorky krvi na vyšetrenie koronavírusu. Keďže sú na konci inkubačnej doby a nemajú príznaky akútneho ochorenia, na základe rozhodnutia lekára budú izolovaní v domácom prostredí,“ uviedla.

Dišková ďalej apelovala na pacientov, aby v období vírusových respiračných ochorení nepodliehali panike. Ak neboli v rizikovej oblasti, alebo v kontakte s niekým, kto sa mohol nakaziť koronavírusom, ide pravdepodobne o iné respiračné ochorenie.

Ešte v nedeľu informoval Úrad verejného zdravotníctva, že na Slovensku nebol nový koronavírus doteraz potvrdený. V pondelok v skorých ranných hodinách prijala Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici dvoch Slovákov s podozrením na koronavírius, ktorých priviezli z Prahy. Minulý týždeň boli v Univerzitnej nemocnici v Martine hospitalizovaný dvaja Slováci. U nich boli výsledky testov negatívne.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia