Korunovali nových majstrov Slovenska v saunových rituáloch

Korunovali nových majstrov Slovenska v saunových rituáloch

RedakciaAktuality23.5.2023

Saunové rituály dodávajú tradičnému saunovaniu úplne iný rozmer. „Záleží vždy na šikovnosti a kreativite súťažiacich. Využívajú pritom uterák, ktorým distribuujú horúci vzduch na saunujúcich sa, rôzne arómy, ľad a samozrejme špeciálne choreografie spojené aj s hudbou a ďalšími efektmi. Je to doslova saunové divadlo a my sme radi, že si nachádza stále viac fanúšikov. Nielen medzi saunamastrami, ale aj medzi návštevníkmi nášho wellness,“ uviedol organizátor súťaže a zároveň porotca Peter Kolenčík.

Medzi jednotlivcami zvíťazil a majstrom Slovenska v saunovom divadle sa stal Jean Colin Dora z Vodného parku Bešeňová. Víťazný saunový rituál predstavil jeho životný príbeh. „Príbeh začína katastrofou na Haiti v roku 2010, kde som pri ničivom zemetrasení stratil množstvo priateľov a pomáhal pri záchrane zranených. Neskôr som sa rozhodol vycestovať za štúdiom na Slovensko, kde som nakoniec našiel okrem práce saunamastra aj svoju životnú lásku – dnes moju manželku a druhý domov,“ prezradil J.C. Dora, ktorý sa medzitým na Slovensku vypracoval na špičkového saunamastra a reprezentuje krajinu aj na MS. V kategórii single skončil druhý Marek Homza, tretí Patrik Kuzemka.

V kategórii tímov zvíťazila dvojica Marek Homza a Matej Brtko z Ružomberka. Ich rituál s názvom Posledná kvapka bol príbehom šamanov, ktorí vrátili na Zem vodu. Na druhom mieste skončili Patrik Kuzemka a Martin Segiň, tretie patrilo dvojici Emma Chládková a Bianka Iváková.

Všetky predstavenia hodnotila šesťčlenná porota, ktorá si všímala profesionalitu vystúpení, techniky vírenia vzduchu, použité vône, spracovanie témy, emócie či kreativitu. Najlepší súťažiaci na prvých dvoch miestach si zároveň vybojovali postup na majstrovstvá sveta (MS) v Nemecku, tretí v kategórii single aj tím si vybojovali postup do semifinále MS, kde majú poslednú šancu zabojovať o účasť vo finále.

"Liptov je horským regiónom nesmierne bohatým na termálne a minerálne pramene. Vďaka svojim vodným parkom je priam predurčený poskytovať kvalitné služby v oblasti vodnej zábavy ako aj relaxu a wellness. Sme preto veľmi radi, že práve u nás na Liptove sa konali tieto majstrovstvá a navyše naši domáci súťažiaci zabodovali a patrili k najlepším,“ uzavrela Darina Bartková, riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV, ktorá patrila medzi partnerov tohto celoslovenského podujatia.

Vodný park Bešeňová ako termálne srdce Liptova zorganizoval podujatie v Saunovom dóme. Ide o obrovskú saunu s kapacitou 100 osôb špeciálne vybavenú na organizovanie saunových rituálov s hudobnými a svetelnými efektmi. Saunový dóm bol prvou saunou svojho druhu na Slovensku a dnes je pravidelným miestom súťažných zápolení a stretnutí tých najlepších saunamastrov nielen zo Slovenska ale aj z celého sveta.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia