Korytár si písal s Kočnerom ako riešiť Fiľa

Korytár si písal s Kočnerom ako riešiť Fiľa

RedakciaAktuality27.1.2020

Toxická aplikácia Threema Mariána Kočnera, súdeného za objednávku vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, vyplavila ďalšie správy trnavského advokáta Pavla Korytára. Toho Ružomberčania poznajú ako zástupcu občianskeho združenia Ružomberský papier (predtým Eco-Papier), ktoré sa už roky neúspešne snaží presvedčiť súdy o svojom údajnom nároku na podiel z ružomberských papierní. V Ružomberskom papieri Korytár spojil svoje sily s mečiarovským šéfom Fondu národného majetku Štefanom Gavorníkom.

Kočnerove nápady k Mondi

„Ahoj. Mám nejaké nápady k Mondi. Dajme stretko.“ Takúto správu dostal začiatkom roka 2018 Pavol Korytár od Mariána Kočnera. Informáciu priniesli Hospodárske noviny, ktoré majú k dispozícii prepis Threemy. Kočnerovu Threemu súd v prípade vraždy Jána Kuciaka uznal ako zákonnú. Znamená to, že bola získaná zákonne a správy z nej budú asi čoskoro čítané aj na súde. Pod Mondi Kočner zrejme myslí ružomberské papierne Mondi SCP, a. s., ktorých 49-percentným akcionárom je spoločnosť Milana Fiľa ECO-INVEST. Korytár Kočnerovi odpísal po pár hodinách: „Dano Lipstein ma prenasleduje. Má dáky výtlak na špeciáli?“ Kočner sa ho pýta, čo tým myslí, a Korytár má odpovedať, že naňho nasadzujú špeciál. „Objednávka od Fiľa. Chcú ma asi zavrieť,“ píše Korytár v Threeme, ktorú citujú HN.

Komunikáciu s Kočnerom priznal

Marián Kočner. Foto: TASR

Korytár pri otázkach HN na komunikáciu s Kočnerom priznal, že si s podnikateľom, ktorý je momentálne vo väzbe, písal. „V danej veci Marián Kočner poskytol mojej osobe viacero informácií. Informácie, ktoré mi poskytol, sa týkali vplyvu Milana Fiľa na konkrétne osoby v rámci politickej scény, ako aj obchodných aktivít. Nadobudol som dojem, že cieľom je zastrašenie mojej osoby pod tlakom uvedených informácií,“ citujú Korytára Hospodárske noviny. O čo presne malo ísť, však nespresnil.

Prepojený s Kočnerom

Spoločná minulosť Pavla Korytára a Mariána Kočnera je bohatá. Spolu figurovali v spoločnosti WELTEN, a. s., čo je developer golfového rezortu v Báči, ktorú cez spoločnosť INKASNÝ SERVIS, a. s., ovládol Kočner. Vo WELTENe boli v rovnakom čase Kočner a Korytár. Kočner ako predseda predstavenstva, Korytár v dozornej rade. Veľa napovedá fakt, že ich funkcie vznikli a zanikli v rovnakých dňoch. HN už v minulosti informovali o tom, že Korytár ponúkal Kočnerovi pomoc v známej kauze bytovky Glance House, v ktorej prišli o peniaze desiatky vlastníkov bytov. Aj za touto kauzou stál Marián Kočner. O oboch prípadoch písal zavraždený novinár Ján Kuciak.

Fiľa riešil aj sudca

O spore spoločnosti ECO-INVEST a združenia Ružomberský papier si Kočner mal písať aj s vtedajším podpredsedom Okresného súdu Bratislava I Vladimírom Sklenkom. Vyplýva to z prepisov údajnej komunikácie cez aplikáciu Threema. Sklenka sa kvôli tejto komunikácii už vzdal funkcie sudcu.

V komunikácii s Kočnerom spomína osobu pod prezývkou Trubka. Z ich komunikácie vyplýva, že ide o sudkyňu, ktorá zrejme rozhodovala o niektorej z piatich žalôb. „V jej konaní môže prísť Milanko o všetko. A aký má ona na to názor? Na Milanka?“ pýta sa v údajnej komunikácii Kočner. Sklenka mal odpovedať, že žiadny. „Sa bojí, citlivá vec, dáva nezmyselné termíny, aby ju nik nenapadol, že je nečinná. Tak, že on nie je majiteľom akcií (Fiľo, pozn. red.). Tam nežaluje fyzická osoba o určt. počet. Tam má, že on konkrétne nie je (vlastník akcií, pozn. red.) Milan Fiľo,“ mal odpovedať Sklenka.

Podľa článku v HN druhá sudkyňa, ktorú spomínajú Sklenka a Kočner, má prezývku Metla. „Bol som s Korytárom. Výhybka je prehodená Metla je úplne ich,“ písal Kočner. Zrejme myslí Korytárovú. Sklenka mu na to údajne odpísal, že vie. „Lebo Metlu riadi Gaba. A gabu zas ? . Tam išlo cez ňu všetko. Aj na začiatku 1. krát.“

V decembri 2017 mal už obžalovanému Kočnerovi Sklenka písať: „Metla dnes rozhodla Eco-Invest, bolo veselo, žalobu zamietla. Hneď na prvom pojedku. Zamietla to na aktívnej legitimácie. Urobila to naschvál, megap…a ? podľa mňa.“ Kočner na to odpísal: „Milanko bude na koni.“ Ako Milanko je označovaný majiteľ spoločnosti ECO-INVESTMENT, a. s. (nástupnícka spoločnosť po Eco-Invest) Milan Fiľo. Sklenka sa vracia k sudkyni: „Teraz čo si metla myslí, že pôjde na kraj. Ona chcela od ?, aby sa o ňu postaral. Poslal ju do p…e. Tak pomsta.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia