Korýtko bude jazdiť aj tieto prázdniny

Korýtko bude jazdiť aj tieto prázdniny

RedakciaAktuality27.6.2019

Prevádzkový čas nezmenený, pribudla prestávka počas obedu

Železničná trať, ktorá kedysi spájala Ružomberok so známymi kúpeľmi v Korytnici, patrí dnes už iba spomienkam. Niektorí minuloroční návštevníci, však akoby zabudli na túto skutočnosť a pri Zápalkárni chceli v jazde pokračovať.

Minulý rok sa vláčikom previezlo takmer 7100 návštevníkov.

Ľudia z Ružomberka si mysleli, že ich vláčik odvezie až do Korytnice. Čo bolo smiešne aj zvláštne a nevšimli si, že koľaje už 40 rokov do Korytnice nevedú,“ vysvetľuje pre náš portál Martin Baník, predseda Občianskeho združenia Korytnická železnica Ružomberok.

Motorový vláčik typu 811 s nákladným vozňom upraveným na prepravu bicyklov bude jazdiť v tomto roku od 28. júna do 1. septembra. Lístky sa kupujú priamo vo vláčiku.

Na hlavnej stanici Ružomberok je nástupište pri pamätníku Korýtka, vyprávaný vláčik cez víkendy a počas sviatkov každú celú hodinu od 9:00 hod. do 18:00 hod., s dvoj hodinou prestávkou od 11:00 hod. do 13:00 hod. Od Zápalkárne bude vláčik štartovať od 9:30 hod. do 18:30 hod, s prestávkou od 11:30 hod 13:30 hod. „Minulý rok sa vláčikom previezlo takmer 7100 návštevníkov. Cena za prevoz je symbolická a nezmenená. Dospelí zaplatia jedno euro, deti, dôchodcovia a ZŤP cestujú za polovicu a deti do 3 rokov jazdia bezplatne,“ hovorí M.Baník.

Ľudí prevezie novší model typu 811

Počas každej jazdy bude vo vláčiku prítomný rušňovodič, dozorca výhybiek, ktorý spúšťa priecestia a vlakvedúci. Cestujúci si budú môcť priamo v Korýtku kúpiť suveníry.

Novinkou oproti minulému roku je novší model vláčika nakoľko obyvateľom sídliska Roveň prekážal hluk a pískanie vozidla. „Tento rok sa návštevníci môžu previesť na Motorovom vláčiku typu 811, ktorý sa vyznačuje kľudnejšou a tichšou jazdou,“ upresňuje M. Baník. Vláčik pozostáva z motorového vozňa s kapacitou 50 miest na sedenie a nákladného vozňa, ktorý je prispôsobený na prepravu asi 20 bicyklov, ale aj kočíkov. Minulý rok sa na ňom previezli aj turisti z Čiech, Angličania a Nemci, ktorí dokonca o Korýtku písali v médiách.

Novinky v Zápalkárni

Cieľová stanica končí pri Zápalkárni.

V cieľovej stanici Zápalkáreň si budú môcť návštevníci požičať bicykel, občerstviť sa, ale aj zabaviť na kultúrnom programe počas víkendov.

Na vypožičanie máme k dispozícii 5 elektro bicyklov, 10 cross bicyklov aj s možnosťou zapožičania detských sedačiek,“ dodáva jeden zo štvorice Občianskeho združenia Korytnická železnica Ružomberok M. Baník.

V Zápalkárni by mal počas leta pribudnúť kontajner s toaletami. „Plochu pri zápalkárni sme vyčistili, zaviezli zemou a postupne na mieste pribudne park,“ prezrádza M. Baník.

Na leto bude pre verejnosť pripravený každú sobotu program s rôznymi témami, ktoré priblížia život v Revúckej doline, kadiaľ Korýtko premávalo. Všetky potrebné informácie môžete nájsť na facebookovom profile Korytnická železnica Ružomberok.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia