Korýtko lámalo rekordy

Korýtko lámalo rekordy

Ján SvrčekAktuality31.3.2024

Historický ružomberský vláčik je stále veľkým magnetom, pričom oslovuje aj novú klientelu. Samozrejme, do včerajšieho projektu Veľká noc s korýtkom, ktorý napísal už siedmu kapitolu, organizátorom ideálne zahralo aj príjemné, skoro letné počasie.

Doobeda bola "plnka" na hlavnej ružomberskej stanici, pri Pomníku parnej lokomotívy a celý čas na stanici Zápalkáreň.

"Prišlo okolo osemsto ľudí, s takou cifrou sa ani v najoptimistickejších prognózach nerátalo," rozhovoril sa maximálne spokojný predseda Občianskeho združenia Korytnická železnica Ružomberok Martin Baník, ktoré Bielu sobotu na trojkilometrovej trajektórii zastrešovalo. "Museli sme zmeniť celý dopravný harmonogram. Dopoludnia Korýtko, navyše s dvomi motorovými vozňami, starým a zrekonštruovaným Hurvínkom, radu M 131 jazdili nepretržite. Napriek tomu cestujúci museli aj čakať. Poobede, keď sa situácia upokojila, už na koľajniciach premával len Hurvínek."

Boli sme zvedaví, kedy naposledy takto Korýtko praskalo vo švíkoch. "Keď pred necelými siedmimi rokmi náš vláčik, po dlhej odmlke, začal znovu premávať, sme mali asi 1500 ľudí. Vtedy však išlo o celodennú záležitosť. Takže včerajšie číslo, navyše skoro za pol dňa, je druhé najväčšie," povedal nám M. Baník.

Samozrejme, naplno žila aj Zápalkáreň, kde bolo občerstvenie i sprievodné aktivity - tvorivé dielne, výroba veľkonočných ozdôb, či i obľúbené maľovanie na tvár. "Hoci, tvorili sa i rady, návštevníci boli spokojní. Počas dňa sme museli dopĺňať aj sudy s pivom a s kofolou. Na ohni si ľudia opekali špekáčky, tiež sa pri ´staničke´ grilovalo. K príjemnej atmosfére výdatne prispel aj gitarista Jozef Kulfan. Celkove to bol maximálne vydarený deň," doložil Martin Baník.

Foto: Martin Baník

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia