Korýtko na trati už čoskoro

Korýtko na trati už čoskoro

RedakciaAktuality1.7.2020

Vláčik Korýtko jazdil minulý rok takmer štyristo krát a v tejto tradícii bude pokračovať. Prvou jazdou štartuje už túto sobotu v nezmenených časových intervaloch.

Na nástupišti hlavnej stanice Ružomberok - pri pamätníku Korýtka, ho vypravia cez víkendy každú celú hodinu od 9:00 hod. do 18:00 hod. s dvojhodinovou prestávkou od 11:00 hod. do 13:00 hod. Od Zápalkárne bude vláčik štartovať od 9:30 hod. do 18:30 hod, s prestávkou od 11:30 hod 13:30 hod. „Minulý rok sa Korýtkom previezlo viac ako 5600 návštevníkov. Cena za prevoz je symbolická a nezmenená. Dospelí zaplatia jedno euro, deti, dôchodcovia a ZŤP cestujú za polovicu a deti do 3 rokov jazdia bezplatne,“ povedal pre náš portál Martin Baník, predseda Občianskeho združenia Korytnická železnica Ružomberok.

Doplnil, že k motorovému vlaku typu 811 pribudne nový vozeň na bicykle, ktorý bude „služobne starší“ a cestujúci sa tak ocitnú v časoch ešte dávnejšej histórie. V motorovom vozni sa bude môcť previesť 50 záujemcov a v prívesnom sa odvezie 20 bicyklov a 10 kočíkov.

Chceli by sme poprosiť chodcov a vodičov, aby zvýšili ostražitosť na železničných priecestiach a rešpektovali výstražnú signalizáciu a pokyny železničiarov,“ dal do pozornosti Baník.

Počas letnej sezóny 2019 sa každú sobotu konalo tematické podujatie na stanici Zápalkáreň. Program prilákal ľudí nielen z vlaku, ale aj širokého okolia. Štvorica organizátorov a realizátorov projektu Miroslav Klíma, Tomáš Štreit, Martin Baník a Vavrinec Kendera kvôli pandémii tento rok od podujatí upustili.

Hoci tematické podujatia nebudú v Zápalkárni každú sobotu, v pláne máme niekoľko akcií. Snáď nám ich situácia umožní zorganizovať. O prípadných akciách sa návštevníci dozvedia na našej facebookovej a internetovej stránke,“ vysvetlil M. Baník.

Motorový vláčik bude v tomto roku jazdiť od 4. júla do 30. augusta. Lístky sa kupujú priamo vo vláčiku. V cieľovej stanici Zápalkáreň bude pre cestujúcich umiestený kontajner s cyklopožičovnou, informáciami a toaletami. „Stanica poskytne zázemie pre širokú verejnosť, ako aj cyklistov. Areál stanice sa oproti minulému roku rozrástol o ďalšiu trávnatú plochu vhodnú na oddych, pikniky, hry či opekanie. Počas leta pribudne ukážka pôvodnej úzkorozchodnej koľaje, ktorá kedysi viedla až do Korytnice, “ doplnil Baník a dal do pozornosti, že zároveň je pre záujemcov na mieste dobíjacia stanica pre elektrické bicykle.

Korytnická železnica bola obľúbená od jej vzniku až po ukončenie jej prevádzky v roku 1974. Už v závere jej existencie sa z nej postupne stávala skôr turistická atrakcia, ktorou je aj teraz, aj keď v súčasnosti sa využíva už len torzo z trasy, ktorou vláčik jazdil v minulom storočí. Trať, po ktorej je dnes vytýčená cyklotrasa, v minulosti spájala Ružomberok so známymi kúpeľmi v Korytnici.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia